Mehmet Arif Selim'in Köşe Yazısı

Bazı kişiler, bazı kavramları kullanıp toplumun değerlerine saldırmayı veya toplumun bir kesimini aşağılamayı ilericilik falan sanıyorlar. Bu alışkanlık bu topraklarda maalesef yüz elli yıldır var ve günümüzde iletişim araçları aracılığıyla daha da yaygın hale geldi vede daha vahimi normalleşmeye başladı.

Batıdan alıntı fikirlere sahip olmayı, batının kültürünü kendi kültürü uerine koymayı ilericilik ve marifet sanan batı hayranlarıyla başladı bu mesele. Kendi toplumsal değerlerine düşman olmak moda ve ilericilik olarak parlatılır hale geldi. Bu anlayış basın dünyasına ve siyasi hayata hakim olunca, batılı emperyalistlerin ağına düştüler Osmanlı'nın başını yediler.

Cumhuriyet tarihi boyunca aynı batıkafalılar; dinimizi, kültürümüzü, gelenek göreneğimizi aşağılamaya devam ettiler. Bunu yaparken ise bazen "irtica" kelimesinin, bazen "gerici" kelimesinin, bazı zamanlarda "yobaz" kelimesinin arkasına saklandılar ve milli değerlere saldırdılar.

Bunlar, kelimenin tam.anlamıyla "ezik" tirler.Batıya karşı hissettikleri şey eziklik ve aşağılık kompleksinden baska bir şey degildir.

Toplumun büyük bir kesimini aşağılayan ve dışlayan bu tipi tipler, kendileri gibi düşünmeyen insanları görünce aşağılamaktan zevk aldılar. Farklılıkları zenginlik veya bireysel özgürlük olarak görmediler ve her zaman hakaret ettiler, küfrettiler. Sonrada kalkıp utanmadan, "kutuplaşma var" diyerek başkalarını suçladılar. Oysa ki bu toplumu kutuplaştıranlar tartışmasız bir şekilde kendileridir.

Bu ezikler tayfasının aksine bu milletin tamamına yakını, tarih boyunca olduğu gibi, farklılıkları zenginlik olarak gördü, kimseye küfretmedi, bu batıkafalı ezikleri bile dışlamadı, "onların tercihi bu" diyerek olgunlukla karşıladı.

Batılı emperyalistler gibi ikiyüzlü olan, kendisi gibi olmayan herkesi çağdışı diye dışlayan, farklılıklara kin kusan anlayıştan daha beter bir ötekileştirme anlayışı olamaz.

Kendini akıllı milleti cahil, kendini ilerici milleti gerici, kendini çağdaş milleti yobaz görenlerden daha büyük yobaz olamaz.

Kıyafetinden, inancından, kökeninden veya siyasi tercihinden dolayı insanları küçümseyen ve dışlayanlardan daha büyük gerici olamaz.

Kendine ait ne varsa bir kenara atanlardan, kendi tarihinden utananlardan daha büyük ezik olamaz.

Bu eziklerin toplumsal barıştan, toplumsal huzurdan, adaletten, insanlıktan anladıkları tek şey herkesin kendileri gibi düşünmesi ve kendileri gibi yaşamasıdır. Ve dikkat edersek bu ruh hali tamamen batının ruh halidir. Kendini medeni diğer toplumları barbar gören anlayış tamamen batı anlayışıdır.

Özellikle dindar kesimleri hedef alırken iki taktik kullanır bu ezikler. Birisi; bazı dindarların yanlışlarını ve hatalarını koz olarak kullanıp tüm dindarları karalamaktır. Digeri ise kullandıkları "gerici"kelimesi ile,  İslam'ın 1400 yıl önce gelmesine atıfta bunma ve çağdışı ilan etme taktiğidir. Bu kavramla aslında din hedef alınır. Oysaki, bizde veya batıda olsun farketmez; din düşmanlığı yapanlar asil gericilerdir. Zira bu din düşmanı olanların önderi İblis'tir. İblis'in Allah'a ve onun ilahi yasalarına karşı çıkmasının tarihi 1400 yil değil, belkide 140 bin yıl öncedir. Yani en büyük gerici İblis ve onun peşine takılıp din düşmanlığı yapanlardır. Hesap ortada; 1400 yıl mı daha geri, yoksa 140 bin yıl mı...

Son bir not. Velev ki asağılasın, gerici desin, ne derse desen birileri. (Çok yaşayamasam da) dinimden, kultürümden ve milli olan herşeyimden gurur duyuyorum. Kimin beni nasıl tanımladığı ise hiiiç umrumda değil. Zira ben ezik değilim...