Filistin Kızılayı tarafından yapılan açıklamada, sağlık ekiplerinin aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu çok sayıda Filistinlinin cenazelerini ve yaralıları hastanelere taşıdığı belirtildi.

Görgü tanıkları, İsrail ordusunun bombardımanının kamptaki çok sayıda çadırın yıkılmasına ve yanmasına neden olduğunu ifade etti. Tanıklar, bu kampın İsrail ordusunun boşaltılmasını istemediği Refah kentinde binlerce yerinden edilmiş Filistinlinin yaşadığı bir bölge olduğunu belirtti. İsrail savaş uçaklarının kampa en az 8 roketle saldırı düzenlediği de bildirildi.

Kayıplar Aranıyor

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, İsrail savaş uçaklarının Refah kentinin kuzeybatısında yerinden edilmiş Filistinlilerin kaldığı kampı acımasızca bombalaması sonucu çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını açıkladı. Bakanlık, kayıpları arama çalışmalarının sürdüğünü belirtti.

Uluslararası Adalet Divanı (UAD), 24 Mayıs'ta aldığı kararlarda, İsrail'in Refah'a yönelik saldırılarını derhal durdurmasını, insani yardımların engellenmemesini ve suçları araştıracak BM görevlilerinin Gazze'ye girişine izin verilmesini hükmetmişti.

Ünlü İlahiyatçı Yusuf Kavaklı Hayatını Kaybetti Ünlü İlahiyatçı Yusuf Kavaklı Hayatını Kaybetti

Gazze'deki Saldırılar ve Kayıplar

İsrail'in 7 Ekim'den bu yana Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda en az 35 bin 984 Filistinli hayatını kaybetti. Ölenlerin 15 bin 239'u çocuk, 10 bin 93'ü kadın. 80 bin 643 kişi ise yaralandı. Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildiriliyor. İsrail'in saldırılarında halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları da hedef alınarak sivil altyapı ciddi şekilde tahrip ediliyor.

Kaynak: www.ntv.com.tr