Kış aylarının sevilen lezzeti kestaneler, pazar ve market tezgahlarında yerini almışken, tehlike de kapıda. İthalatın artması ve fiyatların yükselmesi, zehirli Çin kestanelerinin piyasaya sürülmesine yol açtı. Ama bu zehirli kestaneleri nasıl ayırt edeceğiz? İşte, sağlığınız için bilmeniz gerekenler.

Nedir Bu Çin Kestanesi?

Çin kestanesi, aslında bir at kestanesi türüdür ve zehirli hemaglutinin içerir. Hayvan yemi olarak kullanılan bu kestaneler, bazen yanlışlıkla insan gıdası olarak satılmaktadır. Büyük ve parlak kabuklarıyla, normal kestaneden ayırt edilebilirler.

Sahte reçeteyle milyonluk vurgunda doktor ve eczacılar tutuklandı Sahte reçeteyle milyonluk vurgunda doktor ve eczacılar tutuklandı

Kestane2-2

Zehirli Kestane Tüketirseniz Ne Olur?

Eğer yanlışlıkla Çin kestanesi tüketirseniz, mide bulantısı, ishal, karın ağrısı, kusma ve hatta daha ciddi sağlık sorunları yaşayabilirsiniz.

Çin Kestanesi Nasıl Ayırt Edilir?

Çin kestanesini ayırt etmenin yolları arasında boyutu, kabuğunun parlaklığı, içerdiği kestane sayısı ve pişirme esnasındaki davranışı yer alır. Ayrıca, fiyatı da önemli bir ipucudur; şüpheli derecede ucuz kestanelere dikkat!

Bu kış, kestane keyfinizi güvende tutmak için alışveriş yaparken dikkatli olun. Zehirli Çin kestaneleri, tatlı kestane zevkinizi kabusa dönüştürebilir. Satın aldığınız kestaneleri dikkatle inceleyin ve şüpheli durumlarda tüketmeyin. Sağlığınız her şeyden önemlidir!

Kestane2-1

Editör: Umut Gökdaş