Zabıta 313 TL'lik cezalar kesmeye başladı

Bilecik Belediyesi, temiz ve sağlıklı bir çevre için önemli bir adım attı. Zabıta Müdürlüğü ekipleri, şehir merkezinde yaptıkları denetimlerde yerlere sigara izmariti atanları tespit ederek 313 TL'lik cezalar kesmeye başladı. Zabıta Müdürü Mücahit Öndersev, uygulamanın detaylarını paylaştı.

Kurban Bayramı Öncesi Köfteci Yusuf'ta Fiyatlar Nasıl? Dana Kıyma, Dana Kuşbaşı, Dana Biftek... Kurban Bayramı Öncesi Köfteci Yusuf'ta Fiyatlar Nasıl? Dana Kıyma, Dana Kuşbaşı, Dana Biftek...

Genc Gazete Bilecik Izmarit Sigara Zabita (2)

Denetimler Aralıksız Devam Ediyor

"Sağlıklı ve temiz bir ortamda yaşamak herkesin en doğal hakkıdır. Bilecik Belediyesi Zabıta Müdürlüğü olarak da buna katkı sunmak adına ilimizde yerlere sigara izmariti ve benzeri çöp atanlara Kabahatler Kanunu'nun 41'inci maddesinin 1'inci bendine göre 313 TL'lik bir ceza yazmak konusunda görevimiz ve hakkımız bulunmaktadır. Tabi ki bizim önceliğimiz toplumun bu konuda bilinçlenmesidir. Bizim buradaki amacımız caydırıcılığı sağlamaktır. Vatandaşlarımızın da şunu çok iyi bilmesi gerekiyor. Hepimizin sağlıklı ve temiz bir ortamda yaşayabilmemiz için belirlenen bu kurallara uymamız gerekiyor. Bizler, Belediye yasakları kanununda da bunları belirtmiş bulunuyoruz. Madde 9'da da aynı şekilde çevreyi kirletmek yasak ibaresi var."

Genc Gazete Bilecik Izmarit Sigara Zabita (3)

4207 Sayılı Tütün Kanunu ve Denetimler

"Aynı şekilde 4207 sayılı tütün kanununa da baktığımızda burada 3. Maddenin 12. bendine göre izmarit ve benzeri tütün ürünlerine ait çöpleri yerlere atmak da yasak ve cezai işlemi gerektiriyor. Bu konuda bizler de vatandaşlarımızın son derece hassasiyet göstereceklerine inanıyoruz. Bizler de Zabıta Müdürlüğü olarak bu konuyu yakından takip etmeye devam edeceğiz."

Genc Gazete Bilecik Izmarit Sigara Zabita (5)

Bu uygulama ile Bilecik Belediyesi, çevre kirliliğini azaltmayı ve halk sağlığını korumayı hedefliyor. Zabıta ekipleri, düzenli denetimlerle bu kurallara uyulmasını sağlamaya devam edecek.

Genc Gazete Bilecik Izmarit Sigara Zabita (4)

Kaynak: İHA