Ekran Süresinin Etkileri!

Osaka Üniversitesi ve Hamamatsu Üniversitesi'nin Japonya'da yaptığı araştırmaya göre, günde bir saatten fazla tablet, telefon ve bilgisayar gibi cihazlarda vakit geçiren 2 yaşındaki çocukların büyüme ve gelişimlerinde olumsuz etkiler gözlemleniyor. Araştırma, bu çocukların hareketsiz kalmasının tehlikeli olduğunu ve 1 saatten daha fazla ekrana maruz kalmamaları gerektiğini vurguluyor. Araştırmanın sonuçları, ekran başında çok fazla vakit geçiren çocukların diğer çocuklara göre iletişim becerilerinde geri kaldığını gösteriyor. Özellikle düşünceleri ifade etme ve söylenenleri anlama gibi derin iletişim becerileri olumsuz etkileniyor. Ancak, selam verme veya özür dileme gibi temel sosyalleşme becerilerinde önemli bir fark da bulunmamış.

Siz hala denemediniz mi? Ortadoğu mutfağının eşsiz lezzeti Şıhıl Mahşi! İşte gereken malzemeler ve tarifi... Siz hala denemediniz mi? Ortadoğu mutfağının eşsiz lezzeti Şıhıl Mahşi! İşte gereken malzemeler ve tarifi...

 Teknoloji Ile Büyüyen Çocuklar Tehlikede Olabilir! (2)

Ekran süresinin günlük yaşam becerilerini de etkilediği belirtiliyor. Etrafı toplamak veya ev işlerine yardım etmek gibi beceriler, ekranda fazla vakit geçirmenin olumsuz etkilerine maruz kalıyor. Ancak, günde 30 dakikadan fazla dışarıda oynayan çocukların bu becerilerinde ciddi gelişmeler gözlemlenmiş..

 Teknoloji Ile Büyüyen Çocuklar Tehlikede Olabilir! (3)

Araştırmanın en önemli bulgularından biri, çocukların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için küçük yaşlarda sürekli ekrana bakmaması gerektiği. Ekran süresi sınırlı tutulmalı ve çocukların dışarıda oyun oynaması önemli.

Kaynak: Haber Merkezi