DOLAPTA GÜVE OLUŞURSA

Güveler, tahıl ve kuru bakliyatlarda üreyip tüm mutfağa yayılabiliyorlar. Kıyafet dolaplarının içini bile mesken tutabilirler. Özellikle de sıcak havalarda tüm dolaplara yayılabilirler.

Kuru bakliyat, tahta ürünleri ve yünlü giysiler başta olmak üzere çeşit çeşit ortamlarda kurtçuk şeklinde üreyen ve tıpkı kelebek gibi kanatlanan bu böcekler, hem giysilere hem de yiyeceklere zarar veriyor.

güve (8)

GÜVE NEDEN OLUŞUR?

Havasız, kapalı ve karanlık ortamda duran eşyalar, nemli ortamda güve oluşumu için idealdir.

Açıkta bırakılan un, nohut, bulgur ve bakliyatlar güvelerin beslenmeleri ve saklanmaları için en elverişli ortamlardır.

Güve istilasının en net işareti delikler, tozlar ve ağlardır. Dolap köşelerinde ağlar görüyorsanız, dolabınızda beslenen güveler olduğu anlaşılır.

güve (6)

GÜVELERDEN KORUMANIN YOLLARI

 İşte evimizi güvelerden korumanın yollarını…. Oluşan güve nasıl temizlenir, nasıl önlem alınır, birlikte öğrenelim.

Öncelikle mutfakta muhafaza ettiğiniz tüm tahıl ve kuru bakliyatları plastik poşetlerde değil  ağzı hava almayacak şekilde kapanabilen cam kavanozlarda saklayın.

Güvelerin kokusundan hiç hoşlanmadığı, bu nedenle bulunduğu ortamlara uğramadığı defne yaprağını güvelerin bulunduğu yerlere koyun.

Kendall Jenner'ın Sivilce Geçiren Tarifi: Pürüzsüz Cilt Kendall Jenner'ın Sivilce Geçiren Tarifi: Pürüzsüz Cilt

güve (1)-1

Çay ve kahve kavanozlarının içine birkaç adet küp şeker koymanız, bunlarda da güve oluşmasını engelleyecektir.

Giysilerinizi saklarken naftalin yerleştirebilirsiniz.

Ürünleri saklarken ağzının sıkıca kapalı olduğundan ve hava almadığından emin olmalısınız.

güve (5)

ADIM ADIM GÜVE TEMİZLİĞİ

Güve oluşan dolaplarınızı boşaltın. Tüm malzemeyi bulaşık makinesinde yıkayın. Dolapları elektrikli süpürgeyle çekin ve sirkeli su ile iyice silin.

güve (1)

Aktarlardan temin edebileceğiniz kurutulmuş lavanta, kekik ve naneyi aynı oranda karıştırın ve kumaş keselere koyup dolapların içine yerleştirin. Bu karışım güve oluşumunu engelleyecektir.

güve (3)

Portakalın üzerine portakalın kabuğu hiç gözükmeyecek şekilde karanfiller batırın.  Bu karanfilli portakalı güve oluşan kısma yerleştirin. Böylelikle güveler dolabı terk edecek ve bir daha güve oluşumu engellenmiş olacaktır.

güve (4)