Gülmez, kalp damar hastalığı riskini azaltmak için bandın sağ omuza yapıştırılmasını öneriyor.

Yanlış Kullanım Kalp Krizi Riskini Artırabilir

Gülmez, nikotin bandının yanlış yerlere yapıştırılmasının, özellikle kalp damar hastalarında ciddi riskler taşıdığını belirtti. Sol göğüs üzerine yapıştırılan bandın, kalp krizi riskini artırabileceğini vurguladı.

Nikotin Bandının Doğru Kullanımı

"Kalp damar hastalığı olan biri nikotin bandını kalp üzerine sol göğsüne yapıştırırsa kalp krizi geçirme riski olabilir. Genellikle tüysüz bir yere, sağ omuza yapıştırılmasını öneririz." - Prof. Dr. İnci Gülmez

sigara (2)

Nikotin Bağımlılığında Yeni Tedavi Yöntemleri

Gülmez, nikotin bağımlılığının tedavisinde kullanılan çeşitli yöntemlere değindi. Bunlar arasında nikotin bantları, spreyler, pastiller ve sakızlar bulunuyor.

Sağlığa Olası Yan Etkiler

Nikotin bandı ve diğer nikotin replasman ürünlerinin yan etkileri de var. Gülmez, alerjik reaksiyonlar ve hipertansiyon riskine dikkat çekti.

sigara (1)

Bitki Çayı: Detaylar Mutlaka Bilinmeli Bitki Çayı: Detaylar Mutlaka Bilinmeli

Bağımlılık Değerlendirmesi Önemli

Sigara bırakma polikliniklerinde yapılan bağımlılık değerlendirmesinin, tedavi planlamasında önemli bir rol oynadığına işaret edildi.

Haberde ele alınan nikotin bandı kullanımının doğru şekilde yapılmasının önemi, sigarayı bırakma sürecinde büyük rol oynuyor. Prof. Dr. İnci Gülmez'in önerileri, bu konuda önemli bir rehber niteliğinde.