Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

08 Nisan 2021 / Perşembe 18:31:23 | YAZARLAR | Turhan Şahin

GENCALİ (GENÇ ALİ): Gencali genç yaşında düşmanla savaşırken şehit olan biri imiş, mezarı şehit olduğu yere yapılmış. Sarıpınar (Sırnaz) Köyü’nün 1 km. kuzeydoğusunda Gencali Tepesi olarak adlandırılan yerdir. Eskiden çocuğu olmayan kadınlar hıdrellez günleri türbenin içine girerler ve sırayla dedenin kavuğunu alıp başlarına koyarlar ve içlerinden dualar okuyarak mezarın etrafında yedi defa dolaşırlarmış.  İnanışa göre çocuklarının olacaklarına inanırlarmış. Söylenceye göre bu dedenin babası üç tane ok atmış oklardan birisi, Babasultan, İkincisi Sırnaz, üçüncüsü Deydinler Köyü’ne düşmüş. Bu dedeler üç kardeşmiş, üç kardeş babalarından el almışlar vedalaşıp dağılmışlar. Okların düştüğü yere gidip oralarda yaşamışlar. Recep Akakuş Coğrafya’dan Vatan’a İnegöl ve Alperenler Kitabı’nda Gence’li Ali olarak adlandırmış ve Gence’li Ali  İnegöl’e hakim Dedebayırı Tepesine yerleşmiş ve buradan kasabayı gözetim altına almıştır.

 

GEDİK AHMET PAŞA: İnegöl’lü İshak Paşa’nın damadıdır. Sırbistan’da doğdu. Gedik lakabı ise Aşıkpaşazade’ye göre kale açmak, tamir ve inşa ettirmek maharetine dayanmaktadır. 1462’de İshakpaşa’nın yerine Anadolu Beylerbeyi, 1474 tarihinde ise veziriazam oldu. 1477’de Arnavutluk İşkodra’ya girişilecek olan sefere memur edilince bu görevi yerine getirmekten kaçındı. Fatih’in ölümü üzerine kayınpederi İnegöl’lü İshakpaşa Beyazıt tarafını tutsa da o bir tarafta yer almadı. Son anda yetiştiği Yenişehir’deki Beyazıt ile Cem’in savaşında Beyazıt’ın savaşı kazanmasında büyük  katkısı oldu. Cem’i Karabük’e kadar takip etse de yakalayamadı. Bu gizli Cem taraftarı olduğu şeklinde güvensizliğe yol açtı. Bir süre hapse atıldı. Kendisini çok seven kapıkullarının ayaklanması üzerine serbest kaldı. Bir süre sonrasında 18 Kasım 1482’de idam edildi. Naaşı Edirne’de defnedildi.

 

GAZİ İSMAİL TOPÇU : İsmi ilçemiz Mesudiye Mahallesinde bir sokağa adı  verilen Ulaştırma Er Gazi İsmail Topçu 1969 yılı İnegöl Yeniceköy doğumludur.  07.02.1990 tarihinde birliğe ait odunları keserken kaza sonucu sağ elini hızara kaptırmış, işaret ve orta parmağı kopmuş ve malule ayrılmıştır. İnegöl Belediyesi’nce 30 Ekim 1995 tarihinde adı Mesudiye mahallesinde bir sokağa verildi.

 

SUNGUR FİZAN: Bursa İNDER İnegöllüler Derneği Kurucu Başkanı, eğitimci. 09.09.1953 tarihi İnegöl Karalar Köyü doğumludur. İlkokulu köyünde, ortaokulu İnegöl Ortaokulu ve Çelebi Mehmet Ortaokulunda okudu.  Bursa Atatürk Lisesi mezunudur. Yükseköğrenimini 1970-73 yılları Bursa Eğitim Enstitüsü’nde yatılı öğrenci olarak okudu ve Fen Bilgisi Öğretmeni oldu. 1973-74 öğretim yılında İlk görev yeri Bitlis Ahlat İlçesi Selçuklu Lisesidir. Sırasıyla Tunceli Öğretmen Lisesi, Eskişehir Yörük Kırka Ortaokulu Müdürlüğü, Bursa Süleyman Çelebi Ortaokulu Müdür Yardımcılığı, Bursa Yıldırım Beyazıt Lisesi Müdür Yardımcılığı sonrası 31 Mart 1989 tarihinde Nilüfer İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü olarak atandı. 02 Mart 1993 tarihinde atandığı Bursa İl Milli Eğitim Şube Müdürlüğü görevini emekli olduğu 16.08.2001 tarihine kadar sürdürdü. 01 Eylül 2001 tarihinden 2013 yılına kadar özel eğitim kurumlarında yöneticilik yaptı. 23.08.2002 tarihinde Bursa İnegöllüler Derneği Kurucu Başkanıdır. Dört yıl kadar bu görevi yürüttü. 2006-2010 yılları Bursa Kızılay Derneği Yönetim Kurulu Üyesidir. Bursa’da yaşamını sürdürdü. Kaynakça : 12.01.2017 tarihinde kendisi ile görüşüldü.

 

KAYNAK:1299’DAN GÜNÜMÜZE 1299 İNEGÖLLÜ-TURHAN ŞAHİN

Tüm Yorumları Göster (0)