Trabzon’un Maçka ilçesinde yer alan ve Anadolu'nun ilk manastırları arasında gösterilen Vazelon Manastırı, gizemini koruyan yapısıyla ziyaretçilerini cezbetmeye devam ediyor.

Genç Gazete Kayalık Ormanda Gizli Hazine; Vazelon Manastırı (7)

Hazreti Yahya'ya ithafen inşa edilen bu tarihi yapı, doğru düzgün bir yolu olmaması nedeniyle meraklı gözlerden uzak kalmış durumda. Türkiye’nin inanç turizmi açısından önemli bir eseri olan manastır, turizme kazandırılmayı bekliyor.

Dünyanın En Eski Şehri: 12.000 Yıllık Sır Dünyanın En Eski Şehri: 12.000 Yıllık Sır

Genç Gazete Kayalık Ormanda Gizli Hazine; Vazelon Manastırı (6)

İshak Emir isimli bir ziyaretçi, Vazelon Manastırı'na olan yolculuğun heyecanını ve yaşadığı hayal kırıklığını şu sözlerle ifade ediyor:

Genç Gazete Kayalık Ormanda Gizli Hazine; Vazelon Manastırı (4)

 "Buraya gelirken bayağı heyecanlandık, Sümela Manastırı aklımızda olan bir yer, ona benzer şekilde görebilir miyiz diye düşündük. Ama maalesef gördüğünüz gibi patika yolu dahil yok. Araç yolu çok kötü. Aslında böyle bir yapı biraz daha bakımlı olsa, tadilat yapılsa bence çok turist çekebilir. Yanına kadar çıkamadık. Patika yoldan gitmeyi denedik ama gidemedik, çok zor. Ancak uzaktan gördüğümüz kadarıyla müthiş görünüyor. Kayaların üzerine yapılmış, kolay yapılacak bir yapı değil, çok enteresan bir yapı. Oraya kadar insanlar rahat çıkabilse çok insanın rağbet edip buraya geleceğini düşünüyorum. Buraya gelen yol düzeltilebilir, çok kaliteli bir asfalt olmasa bile araçların rahat gidip geleceği bir yol olabilir. Yoldan manastıra düzgün bir patika yapılabilir" dedi.

Genç Gazete Kayalık Ormanda Gizli Hazine; Vazelon Manastırı (2)

Emir, manastırın bakımlı ve erişilebilir hale getirilmesi durumunda, çok daha fazla turist çekebileceğine inanıyor.

Kayıp Mirasın Peşinde Bir Macera

Zehra Emir gibi ziyaretçiler ise manastırın yolunda yaşanan zorlukları ve macera dolu anları paylaşıyorlar: "Yolda bayağı zorlandık gelirken. Normalde burada manastıra çıkan bir patika yol varmış sanırım. Çünkü şelalenin yanından biraz tırmandığımızda patika yola benzer bir yol gördük ama yol gerçekten kötü, ulaşamadık manastıra kadar. Gönül ister ki restore edilmiş olsun, içerisini görelim ancak yanına kadar çıkmaya cesaret edemedik açıkçası. İnternetten baktığım görüntülerine yakından bakabilmek isterdim gelmişken ama sadece buradan bakabildiğimiz kadar gördük" diye konuştu.." Vazelon Manastırı'nı ziyaret etmek isteyenler için yolların iyileştirilmesi büyük önem taşıyor.

Genç Gazete Kayalık Ormanda Gizli Hazine; Vazelon Manastırı (5)

Tarihi Dokunun Korunması ve Keşfi

Vazelon Manastırı, tarihi hakkında sınırlı bilgiye sahip olunmasına rağmen, dört katlı yapısı ve en üst katında bulunan kilisenin duvarlarındaki fresklerle dikkat çekiyor. Bu tarihi dokunun daha fazla kişi tarafından keşfedilmesi ve korunması gerekiyor.

Genç Gazete Kayalık Ormanda Gizli Hazine; Vazelon Manastırı (1)

Trabzon’un Maçka ilçesindeki Vazelon Manastırı, hem tarihi değeriyle hem de ziyaretçilerine sunabileceği eşsiz deneyimlerle turizme kazandırılmayı bekliyor. Ulaşımın iyileştirilmesi ve yapının restorasyonu, bu gizemli mirası daha geniş kitlelere açabilir.

Editör: Tamer Ekimci