Turhan Şahin'in Köşe Yazısı

AHMET FAZLI BARAN

İnegöl Devlet Hastanesi Başhekimi. 1921 yılında Amasya-Merzifon’da doğdu. 1947 yılı İstanbul Tıp Fakültesi mezunudur. 1957 yılında da Ankara Numune Hastanesi’nde ihtisasını tamamlayarak operatör oldu. Ülkenin çeşitli bölgelerinde görev yaptıktan sonra 25 Ocak 1961 tarihinde İnegöl Devlet Hastanesine Baştabip olarak atandı. 07 Kasım 1978 tarihine kadar 18 yıla yakın İnegöl Devlet Hastanesi’nin Baştabipliğini yaptı. Bu tarihte emekli olduğunda otuz yılı aşkın devlet hizmetini tamamlamıştı. Emekli olduktan sonra da İnegöl’de yaşamaya devam eden Baran 1998 yılında Bursa’da vefat etti.

İRFAN BARAN

Öğretmen, İnegöl Sanat Derneği (İNSAN) Kurucu Başkanı. 1955 yılı Rize-Çamlıhemşin doğumludur. İlk ve orta öğrenimini Rize’de yaptı. Amatörce uğraştığı müzik ve tiyatro nedeniyle kesintiye uğrayan öğrenim hayatı 1985 yılında Buca Eğitim Enstitüsü Müzik Öğretmenliği diplomasıyla son buldu. 1986’da öğretmen olarak dokuz yıl görev yapacağı Mardin-Midyat’a gitti. İkinci görev yeri  ağabeyi Orman Mühendisi Yaşar Baran’ın da 1980-1990 yılları arası görev yaptığı İnegöl, okulu ise Turgutalp Anadolu Lisesi idi. Görevi 17 yıl önce “okulunuzda piyano çalabilir miyim”? diye sorduğu Hasan Yörenç’ten devraldı. Yörenç’in bestesini yaptığı Turgutalp Anadolu Lisesi Marşı’nın sözlerini yazdı. 30 Eylül 2001 tarihinde aniden vefat eden İrfan Baran yüksek tansiyon hastası idi. Kurucu Başkanı olduğu İnegöl Sanat Derneği (İNSAN)’nde  başkanlık görevini sürdürmekte idi. Yıldırım Gazetesi’nde haftada bir oluşturulan  sanat sayfası yazarlığı ve yönetmenliğini yapıyordu. Cenazesi  memleketi Rize-Çamlıhemşin’e götürüldü. İnegöl’e gelmeden önce görev yaptığı Mardin-Midyat İlçe  Belediye Meclisi 11 Haziran 2002 tarihli kararı ile bir caddeye adının verildiğini duyurdu.

MEHMET BARIŞMAN

İnegöl Belediye Meclis Üyesi, cemiyet adamı, esnaf. 1927 yılı İnegöl doğumludur ilçemizde esnaflık yaparak hayatını sürdürdü. 1968 yılına kadar ayakkabı imalatı, 1982 yılına kadar ayakkabı mağazacılığı yaptı. Sonrasında camcılık yaparak hayatını sürdürdü. Cemiyet hayatı içinde yer almaya özen gösterdi. 1954 yılı İnegöl Yıldızspor Kulübü Kurucu Yönetim Kurulu Üyesidir. Sonraki yıllarda da Yıldızspor Kulübü’nde başkanlık ve yöneticilik görevinde bulundu. İnegöl Erkek Sanat Okulu Koruma Derneklerinde yöneticilik yaptı. Aktif siyasetini AP Çatısı altında yerine getirdi. 02 Haziran 1968 Yerel Seçimleri’nde AP İnegöl Belediye Meclis Üyesi seçildi. 1968-73 yılları bu görevi yerine getirdi. 2005 yılında ilçemizde vefat etti.