Ağrısız ve kanamasız bir şekilde kurtuldu

Samsun’da gerçekleşen tıp dünyasında nadir rastlanan bir olayda, 64 yaşındaki İlhan Tanrıver, kapalı yöntemle 350 gram ağırlığındaki prostatından kurtuldu. Bu büyüklükte bir prostatın kapalı yöntemle çıkarılması, 22 yıllık hekim Doç. Dr. Önder Çinar için bile bir ilk oldu. Holep tedavisi ile ağrısız ve kanamasız bir şekilde gerçekleştirilen ameliyat, tıp tarihinde önemli bir yer edindi.

Genc Gazete Prostat Saglik Doktor (3) 5 11Zon

“350 Gram Prostat Çoğu Hekim İçin ‘Açık Ameliyat’ Tercihidir”

 Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Önder Çinar, “İlhan Bey, ‘idrar yapamama’ şikayetiyle sonda takılı şekilde polikliniğimize geldi. Uzun zamandır prostat hastalığı vardı ama tedavi almamıştı. Tetkikler sonucu hastanın PSA’sının (Prostat spesifik antijen) yüksek olduğunu gördük. Bu nedenle emar (MR) dahil tüm tetkikleri yaptık. Kendisinde ‘iyi huylu prostat’ saptadık. Hastanın rahat bir şekilde idrar yapmasını sağlamak amacıyla cerrahisini planladık.

Normalde 350 gram prostat çoğu hekim için ‘açık ameliyat’ tercihidir. Günümüzdeki teknolojik gelişmeler ile birlikte, özellikle lazer teknolojisi ile holep dediğimiz idrar kanalından girerek prostatın tamamen çıkarılabildiği ve hastada herhangi bir kanama, ağrı gibi durumların ortaya çıkmadığı cerrahi yapılabiliyor. Bu cerrahi ile birlikte hasta, hastanede uzun süre yatmak zorunda kalmıyor. Genelde 1 gece gözetim altında kalan hasta, taburcu ediliyor” dedi.

Genc Gazete Prostat Saglik Doktor (2) 4 11Zon

“Daha Önce 350 Gram Büyüklüğünde Bir Prostat Kapalı Yöntemle Çıkartılmadı”

Doç. Dr. Çinar, “Hastamız bize geldiğinde 350 gram prostatı vardı. Kendisi ile tüm tedavi seçeneklerini konuştuk. Açık ameliyatı da konuştuk ama endoskopik kapalı cerrahi olmak istedi. Kapalı cerrahi yaptığımız için hastada herhangi bir uzun süre sonda kalmasına, diren konmasına veya hastane yatışına gerek kalmadı. Ameliyat yapalı 2 gün oldu ve hastamızı sağlıklı şekilde taburcu edeceğiz. Prostat, yaşla birlikte artıyor. 50 yaşın üstünde idrar yapmada sıkıntı yaşayanların düzenli muayene olmasını beklemekteyiz. Yıllık kontrollerde prostat erken dönemde saptanabiliyor. İlhan Bey'in sıkıntısı idrar yapamamayla ilgiliydi. Ayrıca idrarda kanama da yaşanıyordu.

Güzel bir cerrahi uyguladık. Ameliyat sonrası bir sıkıntı olmadı. 2002’de tıp fakültesinden mezun oldum. 22 yıllık hekimim. 2012’den beri uzmanım. 16 yıldır üroloji camiasının içindeyim. Bu büyüklükte 350 gramlık prostat ameliyatını açık yöntemle yaptığımız olmuştur. Yılda belki açık ameliyat yaptığımız 1-2 hasta denk gelebilir. Kapalı yöntemle bölgemizde bu büyüklükte bir cerrahi yapıldığını hatırlamıyorum. Bugüne kadar yapılan prostat operasyonlarında kapalı yöntemle 350 gram büyüklüğünde bir prostat çıkarılmadığını düşünüyorum. Bununla ilgili de vakamızın ilk vaka olduğunu düşünüyorum.

Büyük prostatları, prostatın büyüklüğünden bağımsız kapalı yöntemle yapmak mümkün. Holep cerrahisi, diğer cerrahi yöntemler ile eşit başarı oranına sahip. Bu yüzden prostatı büyük olan ve cerrahiden korkan hastalarımıza kapalı yöntemle ameliyat yapılabileceğini hatırlatmak istiyorum” diye konuştu.

Genc Gazete Prostat Saglik Doktor (5) 7 11Zon

“350 Gram Büyüklüğünde Prostat Çıkarttılar, Ameliyatım Gayet Konforluydu”

Ameliyatının çok iyi geçtiğini belirten hasta İlhan Tanrıver ise “Uzun yıllardır prostatım olmasına rağmen korkudan doktora gitmedim. Ne kadar büyük olduğunu da bilmiyordum. En sonunda hastaneye gidince prostatımın çok büyük olduğunu söylediler. Açık ameliyat önerdiler. Dalında uzman bir kişinin tedaviyi başarılı bir şekilde yapabileceğini söylediler.

Genc Gazete Prostat Saglik Doktor (7) 2 11Zon

Araştırmalarım sonucu Doç. Dr. Önder Çinar’ı buldum. Onlarca hastanın kendisinden övgüyle bahsettiğini görünce randevu alarak Samsun’a geldim. Konforlu bir ameliyat istedim. Açık ameliyat istemedim. Prostatım çok büyük olduğu için kapalı yöntem adına önemli bir operasyondu. Ameliyatın ardından şükürler olsun gayet iyiyim.

Karadeniz’deki kirliliğin müsilaj değil, alglerden kaynaklandığı ortaya çıktı Karadeniz’deki kirliliğin müsilaj değil, alglerden kaynaklandığı ortaya çıktı

Benden kapalı yöntemle 350 gram büyüklüğünde prostat çıkarttılar. Önceden sıkışıklık hissediyordum. Ameliyatın ardından hiçbir sıkıntı hissetmiyorum. Bir ağrı, sızı ya da kanamam olmadı. Gayet konforlu bir ameliyat geçirdim. Ordu’da da kapalı ameliyat olmak istedim ama bana herkesin bu yöntemle ameliyat edemeyeceğini söylediler. Doktorumu Samsun’da buldum ve sağlığıma kavuştum” şeklinde konuştu.

Genc Gazete Prostat Saglik Doktor (4) 6 11Zon

Kaynak: İHA