Çinli otomobil üreticisi SAIC-GM, Tesla ile yapılan şarj altyapısı ortaklığını duyuran ilk Çinli otomobil üreticisi oldu. Ancak bu ortaklık, Tesla'nın şarj altyapısıyla ilgili olarak ABD için değil, yalnızca Çin için geçerli bir anlaşma. Bu işbirliği ile SAIC-GM, Tesla'nın Çin'deki şarj ağına erişim sağlayacak. İşte, detaylar!

SAIC-GM, Tesla ile Şarj Altyapısı Ortaklığında Öncü

Çin'in önde gelen otomobil üreticilerinden biri olan SAIC-GM, Tesla ile önemli bir şarj altyapısı ortaklığına imza atıyor. Bu işbirliği ile SAIC-GM, Çin pazarındaki elektrikli araç kullanıcılarına Tesla'nın mevcut şarj altyapısını kullanma imkanı sunacak. Ancak bu işbirliği sadece Çin pazarı için mi geçerli?

Tesla, Çin anakarasında 1.800'den fazla Supercharger lokasyonu, 11 binden fazla istasyonu ve 700'den fazla lokasyonda 2 binden fazla hedef şarj cihazına sahip. Bu anlaşma ile SAIC-GM, kendi müşterilerine bu geniş şarj altyapısına erişim imkanı sunacak.

SAIC-GM'nin Kendi Şarj Ağı

SAIC-GM ayrıca kendi şarj ağını da geliştiriyor. Şu ana kadar 246 şarj terminali ve 52 kendi markalı şarj istasyonu kurdu. Ayrıca, diğer şarj noktası operatörleriyle de işbirliği yaparak müşterilerine Çin genelinde 320 kentte 500 binden fazla şarj istasyonuna erişim sağlıyor.

Toyota eski logoya veda ediyor! Toyota eski logoya veda ediyor!

GM ve Tesla: Şarj Altyapısı Ortaklığı

Bu işbirliği, General Motors (GM) ile Tesla arasında ikinci bir şarj altyapısı ortaklığı. Haziran ayında GM, Tesla ile Kuzey Amerika için bir şarj altyapısı işbirliği yapma kararı almıştı. GM'nin yeni elektrikli araçları, 2025 yılından itibaren Tesla'nın "Kuzey Amerika Şarj Standardı"na (NACS) uygun hale gelecek. Otomobil üreticileri, şarj altyapısında işbirlikleri yaparak elektrikli araç pazarında daha rekabetçi hale gelmeye çalışıyor.