Turhan Şahin yazdı

KAHVENİZİ AZ ŞEKERLİ İÇMİŞTİNİZ: Müşteriyi tanıdığınızı, bildiğinizi göstermek bazı mesleklerde gerçekten önemlidir. Altmışlı yılların sonu İki Kapılı Kahve’nin bahçesinde oturan bir müşteriye kahveci bir kahve getirip masasına bıraktı.

Müşteri şaşırmıştı: kahveci de müşteri de altmışlı yaşlardaydılar. “Beyefendi, çay olsa neyse, kahvemi nasıl içtiğimi keşke sorsaydınız.”

Kahveci “Kusura bakmayın, daha önce eşiniz, oğlunuz ve gelininizle gelmiş, şu masada oturmuş,  kahvenizi de az şekerli içmiştiniz o yüzden sormadan getirdim, kahveyi alabilirim.” dedi.

Müşteri şaşırmıştı, “Kusura bakmayın iki yıl öncesiydi, nasıl unutmadınız?” diyebildi. Ankaralıydılar iki yıl öncesi gibi, Besler İnegöl Köftecisinde ailece yemek yemişlerdi. Eşi, oğlu ve gelini de masaya az sonra geldiler.

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

CEVAT  AKGÜN: Şair, öğretmen. 05 Mart 1964 tarihinde Erzurum Olur İlçesi Soğukgöze Köyü doğumludur. İlkokulu köyünde ortaokul ve lise eğitimini Olur İlçesinde yaptı. Erzurum Atatürk Üniversitesi Eğitim Fakültesi mezunu olup İlk görev yeri Kahramanmaraş Pazarcık İlçesidir. 1981-88 yılları burada görev yaptı. Askerlik sonrası İnegöl’e tayin oldu. Önce Kıranköy, sonra Süpürtü köylerinde görev yaptı. 1992-93 öğretim yılından itibaren Yüzüncü Yıl İlköğretim Okulu’nda görev yapmaya başladı. Şiir’le olan ilişkisine gelince kendi ifadesi ile “Bayramlarda kendi yazdığı şiirleri okudu, yazdığı şiirler bayramlarda okundu”. Hayatının her döneminde şiir yazan ve okuyan insandı. Ödüller kazandı. En son 2009 yılındaki İnegöl Belediyesi Şiir yarışması Halk Bölümü Birincisi oldu. Yerel gazetelerde şiirleri yayınladı, sanat içerikli yazılar yazdı. İnegöl’de bulunduğu süre içinde sosyal hayatta da yer almaya çalışan Akgün 2003-2004 yılları Tema vakfı İnegöl Temsilciliği yaptı.  İnegöl Erzurumlular Derneği’nde yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlık yaptı. On dört yıl görevlendirme ile İngilizce öğretmenliği yaptığı Yüzüncü Yıl İlkokulu’nda sınıf öğretmeni olarak hayatını sürdürdü. 2023 yılında vefat etti.

Kitap : Sevgi Çağı (1995), Hayat İşte Şiirler (2010)

YUSUF AKİ

Emniyet Müdürü. 1971 İnegöl doğumlu olup 1984-85 İnegöl Ortaokulu  mezunudur. 1985 yılında Polis Koleji’nde eğitime başladı. 1989 yılında girdiği Polis Akademisi’nden 1993 yılında mezun oldu. Mezuniyet sonrası Ankara Emniyet Genel Müdürlüğü Terör Daire Başkanlığı’nda ilk görevini yaptı. 2002 de Bingöl’e gitti çeşitli kademeler de hizmette bulundu. 2006-2009 Kütahya-Domaniç Emniyet Amiri, 2009-2010 Kütahya-Emet İlçe Emniyet Müdürü olarak görev aldı. 2010-2012 Gönen Emniyet Müdürü, 2012-2015 Bandırma Emniyet Müdürü olarak çalıştı.  2015’de Balıkesir Havaalanı Şube Müdürlüğü görevine atandı.