Memur ve Emekliler İçin Kritik Gün

Milyonlarca memur ve emekli yarın açıklanacak olan enflasyon rakamlarını bekliyor. 4 aylık enflasyon oranı yüzde 18,72 olarak belirlenmişti. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, Mayıs ayı enflasyonu ile birlikte memur ve emeklilerin zam oranlarını değerlendirdi.

Mayıs ve haziran enflasyon rakamları sonrası 6 aylık memur enflasyon farkı kesinleşecek. Sosyal Güvenlik Başuzmanı İsa Karakaş, 4 aylık enflasyon oranlarını ve yarın açıklanacak mayıs enflasyonunu değerlendirdi.

Genc Gazete Memur Emekli Zam Enflasyon (1)

Memur ve Memur Emeklilerinde Yüzde 20 Zam Beklentisi

"Bugün itibariyle baktığımız zaman 4 aylık enflasyonu yüzde 18,72 olarak hesaplandı. Merkez Bankasının beklenti anketlerinde göz önünde bulundurduğumuz zaman 6 aylık enflasyon farkının ise yüzde 25 olduğunu söyleyebiliriz. Fakat memur ve memur emeklerinde ise yüzde 25 artış baz alınmayacak. Toplu sözleşmeye baz alındığı için yüzde 19,5 ile yüzde 20,50, yani yuvarlak olarak söylersek yüzde 20’lik bir zam almaları kuvvetle muhtemel hale geldi. Kesin sonuç elbette 3 Temmuz’da açıklanacak olan zam farkıyla birlikte ortaya çıkacak" - İsa Karakaş

Memur ve emekli maaşlarına yapılacak zamlar, toplu sözleşme ve enflasyon farkına göre belirleniyor. Ocak ve Temmuz aylarında olmak üzere yılda iki kez zam alan memurlar, bu yılın ilk 4 ayı için yüzde 18,72 oranında bir enflasyon farkı ile karşı karşıya kaldı. Beklenen Mayıs enflasyonu ile birlikte, bu fark daha da netleşecek.

Genc Gazete Memur Emekli Zam Enflasyon (2)

Memur Emeklileri ile SSK ve Bağ-Kur Emeklilerinde Maaş Eşitlemesi

"Geçmişe yönelik olarak baktığımız zaman en son 2023 Aralık ayında SSK ve Bağ-Kur emeklerin maaşı memur emekleriyle eşitlenmişti. Önceki dönemlerde de eşitleme olduğu için elbette ki memur emekleri şu anda SSK ve Bağ-Kur emeklileriyle eşitleme yapılarak yüzde 20 yerine yüzde 25 oranında zam beklentileri bulunmakta" - İsa Karakaş

Memur emeklileri, SSK ve Bağ-Kur emeklileriyle maaş eşitlemesi konusunda umutlu. Önceki dönemlerde yapılan eşitlemeler göz önüne alındığında, memur emeklileri için bu yıl da benzer bir düzenleme yapılabileceği düşünülüyor.

Kurban Bayramı İkramiyesi Belli Oldu Emeklilerin Hesabına Yatacak!

Refah Payı Olacak mı?

"Edindiğimiz bilgiye göre özellikle ekonomi yönetiminin bütün yapılacak olan zamlarda kendi mecrasında olan yasal düzenleme ne ise aynen yapılması, onun üzerinde eşitleme, refah payı ya da devlet desteğinin verilmemesi yönünde görüşlerin ağırlık kazandığını söyleyebiliriz. Bu anlamda memurlara ortalama olarak yüzde 20 civarında zamanın kuvvetle muhtemel olduğunu söyleyebiliriz. Dolayısıyla memurlara yani çalışan memurlara, eşitleme refah payı ya da devlet desteği olmayacağını öngörüyoruz" - İsa Karakaş

Emekli Ve Para

Ekonomi yönetimi, yapılacak zamlarla ilgili olarak yasal düzenlemelere tabi kalacağını belirtiyor. Bu çerçevede, memurlara ek refah payı veya devlet desteği sağlanmayacağı öngörülüyor.

3 Haziran’da TÜİK tarafından açıklanacak olan Mayıs enflasyonu ile birlikte, memur ve emeklilerin maaş zam oranları da kesinleşecek.

EURO 2024'te Dev Karşılaşma: Türkiye ile Portekiz'in Ekonomisine Dair Çarpıcı Veriler EURO 2024'te Dev Karşılaşma: Türkiye ile Portekiz'in Ekonomisine Dair Çarpıcı Veriler

Kaynak: İHA