Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

29 Temmuz 2018 / Pazar 17:16:25 | YAZARLAR | Turhan Şahin

HACI LÜTFULLAH (AYDIN)

İlçe merkezindeki Hacı Lütfullah Camii’nde adı yaşatılmaktadır. Ailesi İnegöl Fevziye Köyünü kuran göçmenlerdendir.

Batum’un Hulo İlçesi Purtiyo Köyü’nden 1877-78 Osmanlı Rus Savaşı (93 Harbi) sonrası göç edip İnegöl’ün Fevziye Köyünün olduğu bölgeye yerleşmişlerdir.

Göç esnasında Lütfullah 6 yaşındadır. Ahşap cami yapım ustası olarak, hali vakti yerinde bir hayatı olmuştur.

“Bego Dede” bey dede, ağa dede anlamına gelen bir lakabı vardır. Vefat ettiği 1947 yılına kadar birçok ahşap caminin ustalığını yapmıştır.

Vefat ettiğinde Fevziye Köyü’ne defnedildi. Sonrasında oğlu Harun Aydın ilçe merkezinde bir cami yeri bağışladı.

İnşaata 1981 yılında başlandı. 1985 yılından itibaren de içinde namaz kılınacak hale geldi. Aile inşaatın yapımında da maddi katkısını sürdürdü. İlk imamlığı da, cami arsasını bağışlayan Harun Aydın’ın oğlu Ahmet Nuri Aydın (Merhum) fahri olarak yapmıştır.  Camiye de Hacı Lütfullah ismi verildi.

Kaynakça : 21.10.2016 torununun oğlu Hasan Aydın ile görüşüldü.

 

HABİBE KADIN (DOMANİÇLİ)

 Milli mücadeleyi yaşayan kadın yazarlarımızdan Şükufe Nihal; “Domaniç Dağları’nın Yolcusu” isimli eserinde dikkat çekici bir olay nakletmektedir. İstiklal Savaşı sırası İnegöl toprakları büyük bir facia geçirmiş.

Domaniç Dağları’ndan inen bir köylü kadını düşmana yol göstererek vatana ihanet ettiğini duyduğu öz oğlunu silahıyla vurarak bizzat cezalandırmıştır. İki satırla anlattığımız bu olay bir destan bir roman konusudur.

Bir Türk kadınının yüksek vatan sevgisini ve inancını ifade ettiği için kadınlık tarihimizin sayfalarına geçmiş haşmetli bir olaydır. Yazar bu kadına ulaşabilmek için 1941  yılında İnegöl’e geliyor.

 O günkü İnegöl Kaymakamı Remzi Emiroğlu’nun yardım ve gayretleri ile de olsa kadına ulaşamamıştır. Domaniçli’lerin “Ortaca’lı”(Köy) Ülkemizin de “Domaniçli” olarak bildiğimiz bu kadınımız şanlı bir örnek olarak toplumsal hafızamızda yer almaktadır.

Kaynakça : 29.12.2014 Abdullah Fidan Domaniçli Kadın Olmak, www.domanicgazetesi.com/kose-yazilari/domanicli-kadin-olmak-I-731.html, İdealimforum.blogcu.com/İstiklal-savasimiz-kadin-kahramanlari-9114508, www.biyografya.com/biyografi/7068   

 

Tüm Yorumları Göster (0)