Trafik kazaları sonrasında doldurulan kaza tutanağı artık e-Devlet üzerinden doldurulabilecek. e-Devlet'in mobil uygulaması güncellenerek "Kaza Tutanağı" hizmeti eklendi. Bu hizmet sayesinde vatandaşlar, e-Devlet'in iOS ve Android platformlarındaki mobil uygulamasını kullanarak kaza tutanağı oluşturabilecek.

Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Kurban Bağışı için tavsiye edilen güvenilir yardım kuruluşları! Kurban Bağışı Nasıl Yapılır? Kurban Bağışı için tavsiye edilen güvenilir yardım kuruluşları!

Kaza Tespit Tutanağı Nedir, Nasıl Doldurulur?

Bu özelliği kullanabilmek için öncelikle e-Devlet mobil uygulamasını güncellemeniz ve profilinizde iki aşamalı doğrulamayı aktif etmeniz gerekiyor. İşte adım adım kaza tespit tutanağının doldurulması:

  1. **e-Devlet mobil uygulamasında arama bölümüne "Kaza Tutanağı" yazın ve "Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi" tarafından sunulan "Kaza Tutanağı" hizmetine tıklayın.
  2. **"Yeni tutanak oluştur" veya "Yeni tutanağa dahil ol" seçeneklerinden birini seçin.
  3. **Kazaya karışan aracın ruhsat bilgilerini girin.
  4. **Kaza ekranında, ekrandaki seçenekleri kullanarak kazanın senaryosunu hazırlayın.
  5. **Kaza fotoğraflarını dosyaya ekleyin.
  6. **Sigorta bilgilerini girin.
  7. **Tutanağı tamamlayıp kaydettikten sonra SBM sistemine gönderimi yapılacak.

Süreç Hızlanacak

Sisteme girilen tutanak bilgileri doğrudan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'ne (SBM) aktarılacak. Bilgilendirme sistemi sayesinde sigorta şirketleri kazadan direkt olarak haberdar olabilecek ve hasar tespiti ile tazminat ödemeleri kısa sürede gerçekleşecek. Sürücülerin hayatını kolaylaştıracak bu yeni hizmet sayesinde e-Devlet üzerinden rapor düzenleyerek takibi online olarak yapılabilecek.

Kaynak: Haber Merkezi