Turhan Şahin yazdı

ŞEHİT İSMAİL KURT

Şehit piyade er. 1976 yılı İnegöl-Karahasanlar köyü doğumludur. Temel askerlik eğitimini Manisa-Kırkağaç Komando Birliği’nde yaptı. Beytüşşebap 5. Jandarma Komutanlığı Tabur 2. Komando Bölük Komutanlığı emrinde vatani görevini yerine getirirken 22.05.1997 tarihinde silahlı kuvvetlerce düzenlenen Çekiç operasyonunda Kuzey ırak Girekumartepe bölgesinde meydana gelen çatışmada teröristlerle meydana gelen çatışma sonucu şehit düşmüştür. Cenazesi Karahasanlar Köyü Mezarlığına defnedilmiştir. Adı Mesudiye Mahallesi’nde bir sokakta yaşatılmaktadır.

KURT ALİ (METE)

1939 Bursa şampiyonu olan İdmanyurdu’nun başarılı bir sporcusudur. Gösterdiği performansla Ankara Gençlerbirliğine transfer olmuş. Orada da  Ankara Mahalli Lig şampiyonalarında bir çok kez gol kralı da olmuştur. İnegöl dışına transfer olan ilk futbolcudur. Bunun dışında 28.05.1938 tarihli Cumhuriyet Gazetesi’ne göre Halkevi’nin tertip ettiği atletizm müsabakalarında 100 metreyi İnegöl İdmanyurdu takımından Kurt Ali’nin kazandığını söylüyor. İnegöl’ün ilk bilinen kısa mesafe koşucusudur. Bir maç sonrasında soğuk gazoz içmiş tüberküloz olmuş genç yaşta vefat etmiştir.  

KOÇAK MUSA (KAHYA)

İsmi ilçemiz Süleymaniye Mahallesi’nde bir sokakta yaşatılan Musa Koçak (Kahya)  1889 yılı Üsküp Kumanova doğumludur. Aile 1916 yılında Anadolu’ya göç etti. İlk yerleştikleri  yer Bergama’da dokuz yıl kaldılar. Hayvancılık yaparak geçimini sağladı. İnegöl’e taşınma sonrası da hayvancılık ve tarım yaptı. 25 Nisan 1977 tarihinde vefat etti. Vefatı sonrası İmara açılan yer sahiplerinin adının o bölgede bir sokağa verilmesi geleneğine uygun olarak ismi ilçemiz Süleymaniye Mahallesi’nde bir sokağa verildi.