Van’da DEM Partili belediyelerden işine son verilen ve 47 gündür protestolarına devam eden işçiler, Kurban Bayramı'nı buruk geçiriyor. 1 Mayıs İşçi Bayramı’ndan bir gün sonra Van Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Belediyesi'nden çok sayıda işçinin iş akdine son verilmişti. HAK-İŞ Van Şubesi öncülüğündeki eylemlerini sürdüren işçiler, bayram için alışveriş yapamadıklarını ifade ederek, bu nedenle bayramı buruk geçirdiklerini belirttiler.

47 Günlük Protesto Devam Ediyor

DEM Parti’li Van Büyükşehir Belediyesi ile İpekyolu Belediyesi'nin yanı sıra Edremit Belediyesi, Tuşba Belediyesi ve son olarak Gevaş Belediyesi'nde de işten çıkarmalar yaşandı. Şu ana kadar yaklaşık 800 işçinin iş akdine son verildiği bildirildi. HAK-İŞ Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz, “Ekmeğinden edilen işçilerimizin hakkını, hukukunu aramak için elimizden gelen mücadeleyi yapıyoruz. Yaklaşık 25 gündür de bir müzakere çağrısı yapıyoruz. Herkes bayramı ailesiyle kutlarken, buradaki arkadaşlarımız ne zaman işlerine geri dönecekler diye mücadele veriyor. Hepsi bu bayram için çeşitli hayaller kurmuştu. Kurban keseceklerdi, çocuklarına hediyeler alacaklardı. Ancak maalesef bu insanlar bayramda da mağdur edildiler” dedi.

Bayram Hazırlığı Yapamayan İşçiler

İpekyolu Belediyesinde temizlik işçisi olarak çalışan Münir Tonal, “Bunlar demokrasiden, insan haklarından bahsediyorlar ama gelir gelmez bizi ekmeklerimizden ettiler. 6 çocuğum var, hiçbirine bir çorap dahi alamadım. Bayram alışverişi yapamadım. Bütün gelirim bu işti” diye konuştu. Engelli kadrosunda işe giren Vedat Ödemiş ise bayramı kara kara düşünerek geçirdiklerini ve hiçbir hazırlık yapamadığını belirtti.

Mağduriyet Devam Ediyor

İşten çıkarılan işçiler, Kurban Bayramı'nı ekonomik zorluklar içinde geçirdiklerini belirterek, yetkililerden yardım ve işlerine geri dönme konusunda adım atmalarını bekliyorlar. Bayramı aileleriyle huzur içinde geçirmek isteyen işçiler, yaşadıkları mağduriyetin sona ermesini umuyor.

Kaynak: İHA