Yıl boyunca yoğun ilgi gören Büyükşehir Belediyesi Karagöz Müzesi, gösterilerin yanı sıra yapılan atölye çalışmalarıyla da karagöz gölge oyununu yeni nesillere aktarıyor. Gölge oyununu izlemek için geldiği Karagöz Müzesi’nde tasvirlerin perde üzerinde canlandırılmasından etkilenen 11 yaşındaki Ali Demir, sonrasında Karagöz Tasarım atölyesine düzenli olarak katılım sağladı. Atölyede ustalardan karagöz gölge oyununun tarihçesi, tasvir tasarım ve oynatma dersleri alan küçük hayali, ailesi ve arkadaşlarının da desteğiyle ilk gösterisini sergiledi. Karagöz Müzesi’nde sınıf arkadaşları ve ailesine yaptığı eğlenceli gösteri büyük beğeni toplarken, sınıf arkadaşları Küçük Hayali Ali’yi dakikalarca alkışladı.

33198_MTY0YzhhMG

Türkiye’nin en genç hayalilerinden olan Ali, ilk gösterisinden dolayı büyük heyecan yaşadığını dile getirerek, “Bu sanata kağıda küçük küçük Karagöz evleri çizerek başladım. Karagöz Müzesi’nde tasarım atölyesine gelerek asetattan kukla yaparak perdede oynattım. Gösterileri perdenin arkasından merakla izledim. Hocalarım beni çalıştırdı. Arkadaşlarım sesleri nasıl çıkardığımı merak ediyorlar. Bunun bir sır olduğunu ve çalışırlarsa, isterlerse onların da bunu yapabileceğini söylüyorum. Bu sanatı yapabildiğim için kendimle gurur duyuyorum” dedi.

33198_MTY0YzhhMG_1

Karagöz Sanatçısı Hasan Mert Karakaş, “Çırağımız Ali Demir’in ilk gösterisinin heyecanını yaşıyoruz. Ali, Karagöz Müzesi’nde pek çok karagöz tasvir yapım atölyesine katıldı. Bu atölye çalışmalarına 8-13 yaş arasındaki çocuklarımız katılabiliyor. Bu atölye çalışmalarında çocuklarımız ile asetattan Karagöz tasvirleri hazırlıyor ve tasvirleri de sahnede buluşturuyoruz. Ali Demir’de atölye çalışmalarına katılan yetenekli çocuklarımızdan bir tanesiydi. Uzun bir çalışma süreci geçirdik, eksiklerini tespit edip gidermeye çalıştık. İlk kez seyirci karşısında geleneksel bir oyun olan ‘Salıncak’ oyunuyla gösteriye çıktı. Yetenekli ve ilgili çocukları Karagöz tasvir yapım atölyesine getirmek isterseniz, Karagöz Müzesi’ne ulaşabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

33198_MTY0YzhhMG_3

Kurşunlu Kordonu, Büyükşehir'in Dönüşüm Projesiyle Göz Dolduruyor Kurşunlu Kordonu, Büyükşehir'in Dönüşüm Projesiyle Göz Dolduruyor

Bursa haberleri