Türk Böbrek Vakfı Başkanı Timur Erk'in açıklamalarıyla gündeme gelen acı gerçek: Türkiye'de 23 bin böbrek hastası, hayatlarını değiştirecek bir organ nakli için bekliyor. Pandemi sürecinin etkisiyle düşen organ bağışı sayıları, bu bekleyişin daha da zorlu hale gelmesine neden oluyor. Organ bağışının hayati önemi, hem bağışçıları hem de hastaları doğrudan etkiliyor.

saglik hastane bobrek (6)

Organ Bağışı Neden Azaldı?

Bağış Sayılarındaki Düşüş ve Etkileri

Timur Erk, pandemi sürecinde organ bağışı sayılarının ciddi oranda azaldığına dikkat çekiyor. Bu durum, böbrek nakli bekleyen hastalar üzerinde ciddi bir baskı oluşturuyor. Nakil sayılarındaki düşüşün yanı sıra, hastanelere duyulan güvenin azalması da bağışçı sayısını etkiliyor.

saglik hastane bobrek (4)

Yetersiz Kadavra Bağışı

Kadavra bağışındaki azalma, organ nakli bekleyenler için büyük bir engel teşkil ediyor. Türk Böbrek Vakfı Başkanı, özellikle bu konuda toplumsal bilincin artırılması gerektiğine işaret ediyor.

Kovid Aşısı Olanlar Ne Zaman Ölecek? Ünlü Profesör Açıkladı Kovid Aşısı Olanlar Ne Zaman Ölecek? Ünlü Profesör Açıkladı

Organ Nakli Bekleyenlerin Durumu

23 bin böbrek hastasının nakil sırası beklediği bir dönemde, bağış sayılarındaki düşüşün etkileri daha da belirginleşiyor. Pandemi öncesi ve sonrası dönemde nakil sayılarındaki değişim, bu bekleyişin zorluklarını gözler önüne seriyor.

saglik hastane bobrek (2)

"Salgın öncesi 2019 yılında 3 bin 850 civarında böbrek nakli yapılırken bu rakam 2 bin 500'e kadar düştü. Daha eski rakamları yakalamış değiliz. Bunun için elimizden geldiği kadar Diyanet İşleri Başkanlığı ile işbirliği yapıp cuma hutbeleri başta olmak üzere halkı daha çok bu konuda teşvik etmek gerek." - Timur Erk
saglik hastane bobrek (1)