“Coca Cola İsrail'i destekliyor mu?” diye Google'da arattığınızda Coca Cola Türkiye'nin sayfası çıkıyor ve bu sayfada “Filistin'deki en büyük işverenlerden biriyiz” şeklinde cevap veriliyor. Peki, işin doğrusu ne? Neden, İsrail deyince hepimizin ilk akla gelen Coca Cola, bugün İsrail'i diğer şirketler gibi açıkça desteklemiyor?

Bu illerde yaşayanlar dikkat: Meteoroloji'den peş peşe uyarı Bu illerde yaşayanlar dikkat: Meteoroloji'den peş peşe uyarı

Coca Cola ve Arap Ligi Boykotu: Başlangıç Noktası

1966'da Coca Cola, İsrail ile iş yapma kararı aldıktan sonra Arap Ligi tarafından boykot edildi ve Mısır pazarından çıkarıldı. Şirket, 1975'te Mısır pazarına dönmek için ABD hükümeti ile gizli görüşmeler yaparak 10 milyon dolarlık bir yatırım karşılığında boykotun kaldırılmasını sağladı.

İsrail'e Süregelen Destek

Coca Cola, İsrail'e verdiği desteği sürdürürken, 1997'de İsrail Hükümeti Ekonomik Misyonu tarafından onur ödülüne layık görüldü. Bu, şirketin İsrail ile olan ilişkilerinin derinliğini gösteren bir adımdı.

Mossad İddiaları ve Ticari İlişkiler

Coca Cola'nın İsrail şişeleme şirketi Central Bottling'in başkanı Moshe Wertheim, Mossad'ın efsane ajanı olarak anıldı. Bu iddialar, şirketin siyasi alandaki pozisyonunu daha da karmaşık bir hale getirdi.

Muhtar Kent ve Sürdürülebilirlik Vizyonu

2009'da Coca Cola'nın Türk asıllı CEO'su Muhtar Kent, Tel Aviv'de sürdürülebilirlik vizyonundan bahsetti. Ancak bu, Gazze'deki su kriziyle çelişkili bir durum yarattı.

Gizli Bağışlar ve Boykot Karşıtlığı

2015'te Coca Cola'nın İsrail'e karşı yapılan boykotları onaylamayacağı ve Siyonist grup Im Tirzu'ya gizli bağışlar yaptığı ortaya çıktı. Bu durum, şirketin siyasi pozisyonunu daha da tartışmalı hale getirdi.