AREFE GÜNÜ NE ZAMAN?

2024 Kurban Bayramı arefesi, İslam dünyasında büyük önem taşıyan günlerden biridir. Bu gün, dini vazifelerini yerine getirecek olan Müslümanlar tarafından merakla bekleniyor. İslam dinine göre, arefe günü tutulacak orucun önceki ve sonraki senenin günahlarına kefaret olacağına inanılmaktadır.

Genc Gazete Kurban Bayrami Arefe Gunu Kurban (10)

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan 2024 yılı dini takvimi sonrasında Kurban Bayramı arefesi için tarih belli oldu. Buna göre; Arefe günü, 15 Haziran Cumartesi günü eda edilecek.

Genc Gazete Kurban Bayrami Arefe Gunu Kurban (8)

Kurban Bayramı Ne Zaman?

2024 yılında Kurban Bayramı, 16 Haziran Pazar günü başlayacak. 4 gün sürecek olan bayram 16-17-18-19 Haziran tarihlerinde idrak edilecek.

Genc Gazete Kurban Bayrami Arefe Gunu Kurban (9)

Arefe Ne Demek?

Arefe haccın en önemli farzı olan vakfenin yapıldığı yerin (Arafat) diğer adıdır. Vakfe, kurban bayramının bir gün öncesi olan zilhicce ayının dokuzuncu günü burada yapıldığından bu güne yevmü arefe (arefe günü) veya Türkçe’de kısaca arefe (arife) denilmiştir.

Ayrıca kurban bayramının dördüncü günü ikindi namazına kadar her farz namazın ardından okunan teşrîk tekbirlerine de arefe günü sabah namazından sonra başlanır.

Genc Gazete Kurban Bayrami Arefe Gunu Kurban (7)

Arefe günü, haccın temel rüknü olan vakfenin o gün yapılması sebebiyle büyük önem taşımaktadır. Arefenin önemine, faziletli ve makbul duanın o gün yapılan dua olduğuna dair hadisler vardır.

Hacıların zayıf düşerek asıl görevlerini aksatmalarına yol açacağı için arefe günü oruç tutmaları mekruh, hacca gitmeyenlerin aynı gün oruç tutması ise müstehap kabul edilmiştir.

Genc Gazete Kurban Bayrami Arefe Gunu Kurban (5)

Arefe Günü Oruç Tutmanın Fazileti Nedir?

Zilhiccenin ilk dokuz günü oruç tutmak müstehap kabul edilmiştir. İsteyen tamamını tutabileceği gibi birkaç gününü de tutabilir.

Genc Gazete Kurban Bayrami Arefe Gunu Kurban (4)

Zilhicce’nin dokuzuncu günü olan Arefe gününün dinde önemli bir yeri vardır. Hz. Peygamber (s.a.s.) bugünü oruçlu geçirme ile ilgili olarak “Arefe günü tutulacak orucun önceki ve sonraki senenin günahlarına kefaret olacağını Allah’tan ümit ediyorum.” buyurmuştur. Fakat hacda olanların, yapacakları ibadetleri aksatmamaları, sıkıntı ve hâlsizliğe düşmemeleri gerekçesiyle Arefe günü oruç tutmamaları daha uygundur.

Genc Gazete Kurban Bayrami Arefe Gunu Kurban (1)

ATB

Kaynak: Haber Merkezi