ABD genelinde etkili olan kar fırtınası ve kutup soğukları, geçtiğimiz haftadan bu yana hayatını kaybedenlerin sayısını 89'a çıkardı. Özellikle Tennessee eyaleti, en fazla can kaybına sahip olurken, ülke genelinde birçok eyalette olumsuz hava koşulları nedeniyle trajik olaylar yaşanıyor.

ABD'yi Kasıp Kavuran Kar Fırtınası ve Kutup Soğukları 89 Can Aldı

Tennessee'de yaşanan kar fırtınası ve soğuklar sebebiyle en az 25 kişi hayatını kaybederken, Oregon 16 can kaybıyla ikinci sırada yer alıyor. Illinois, Pennsylvania, Mississippi, Washington, Kentucky, Wisconsin, New York ve New Jersey gibi eyaletlerde de can kayıpları bildirildi.

Ayrıca, Washington eyaletine bağlı Seattle şehrinde sadece dört gün içinde, çoğunluğu evsiz olan tahmini 5 kişi hayatını kaybetti. Soğuk hava koşulları, özellikle savunmasız grupları daha fazla etkilemekte ve bu durum acil yardım çağrılarını artırmaktadır.

Mississippi eyaletindeki liseler ve üniversiteler, olumsuz hava şartları nedeniyle öğrencilerin kış tatilinden dönüşlerini erteledi. Bu durum, eğitim kurumlarındaki günlük yaşamı etkileyerek öğrencilere ve eğitim personeline zorluklar yaşatmaktadır.

Elektrik kesintileri de olumsuz hava koşullarının bir sonucu olarak ön plana çıkıyor. Oregon'da yaklaşık 10 bin, Kuzey Carolina'da 8 bin, California'da 7 bin ve Kentucky'de 4 bin 300 kişi elektriksiz kaldı. Hava durumu raporlarına göre, olumsuz koşulların hafta başına kadar devam etmesi bekleniyor.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “Gazze, terörizm için bir platform olamaz” ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “Gazze, terörizm için bir platform olamaz”

Bu acı veren durum, birçok eyalette olağanüstü önlemleri beraberinde getirerek, yetkilileri ve yardım kuruluşlarını seferber etmeye zorluyor. Halka yönelik uyarılar ve acil durum planları, soğuk hava koşullarına karşı mücadelede önemli bir rol oynamaktadır.

Editör: SALİH BAYKAY