Amerikan Merkez Bankası, küresel piyasaların merak içinde beklediği Ekim ayı toplantısında, politika faizini değiştirmeme kararı aldı.

ABD Merkez Bankası faiz kararıyla ilgili flaş açıklama

Bu, Fed'in peş peşe 2 toplantıda faiz oranlarını sabit tuttuğu anlamına gelmektedir. Fed, politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında tutma kararı aldı ve bu karar oybirliğiyle alınmış oldu.

TÜİK memur maaşlarına yüzde 45 zam yapıldığını duyurdu TÜİK memur maaşlarına yüzde 45 zam yapıldığını duyurdu

ABD Merkez Bankası faiz kararıyla ilgili flaş açıklama

Fed'in politika faizini değiştirmeme kararı, ankete katılan ekonomistlerin beklentileriyle uyumlu bir halde geldi. Beklentiler, politika faiz aralığının mevcut seviyede kalacağı yönündeydi.

Fed yetkilileri tarafından, finansal koşulların ve kredi koşulların ekonomiyi etkilemeye devam edeceğini söyledi. Ayrıca, para politikasının gecikmeli etkilerini göz önünde bulundurarak 'kümülatif daha sıkılaşma' konusundaki politika yaklaşımını bir kez daha vurguladılar.

Ayrıca, Fed, daha önce duyurulan şekilde bilanço daraltma hızının devam edeceğini söyledi.

Eylül ayında gerçekleşen toplantıda faiz oranlarını değiştirmeyen Fed, bu yıl içinde bir artış öngördüğünü yinelemişti. Fed'in politika faizini sabit tutma kararı, ekonomik koşullar ve küresel belirsizliklerin etkisiyle birlikte alındığını gösteriyor. Fed'in ilerleyen zamanda faiz politikalarını nasıl şekilleneceği merakla beklenmeye devam ediliyor.