Yapay zeka odaklı yeni akademik programların ve etik mevzuatların hazırlığında olduklarını duyurdu.

Yapay Zekanın Akademik Geleceği Nasıl Şekilleniyor?

Yapay Zeka Eğitiminde Yeni Dönem

Özvar, yapay zekanın üniversite eğitim ve araştırma faaliyetlerinde merkezi bir rol oynamasını hedeflediklerini belirtti. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yerleştirme kılavuzuna eklenmesi planlanan "bilişim teknolojileri" ve "yapay zeka" odaklı 10 yeni programın ilanı, bu alanın eğitimdeki önemini vurguluyor.

yapay zeka-3

Akademik Yapay Zeka Etik Mevzuatı Geliyor

Yapay zeka kullanımının etik ve ahlaki çerçevesini belirlemek üzere bir yönetmelik hazırlığı içinde olduklarını ifade eden Özvar, akademisyenlerin ve öğrencilerin yapay zeka uygulamalarından kurallar çerçevesinde yararlanmaları gerektiğini vurguladı.

Yeni Meslekler İçin Yapay Zeka Programları

Özvar, yapay zekanın meslekler üzerindeki etkilerine de dikkat çekerek, YKS kapsamında sunulacak yeni bilişim ve yapay zeka programlarıyla öğrencilere çağın gereksinimlerine uygun yetkinlikler kazandırmayı hedeflediklerini açıkladı.

Sinav-Sorulari-Yapay-Zeka-Ile-Olusturacak

"Yapay zekanın yasaklanması değil, kontrollü bir çerçevede kullanılmasını destekliyoruz." - Prof. Dr. Erol Özvar

İstihdama Yönelik Güncellemeler

YÖK Başkanı, üniversite programlarının istihdama yönelik güncellenmesi sürecinde yapay zekanın önemli bir rol oynayacağını, bu sayede öğrencilerin iş bulma süreçlerinde avantajlı olacaklarını belirtti.

Öğrencilerin Mesajı: “Çöp benim değil ama İnegöl benim” Öğrencilerin Mesajı: “Çöp benim değil ama İnegöl benim”

Özvar, geçen yıl açılan "web tasarımı ve kodlama" programının başarısını örnek göstererek, yapay zeka alanındaki yeni programların benzer bir başarıya ulaşacağına inandıklarını dile getirdi.