Türkiye'de vatandaşların pasaport başvurularıyla ilgili yaşadıkları sorunlar giderek artıyor. Özellikle son dönemde pasaport ücretlerinde yaşanan zam ve bürokratik engeller, birçok kişinin mağdur olmasına neden oluyor. Bu mağduriyetlerin en çarpıcı örneklerinden biri, 25 Aralık'ta pasaport başvurusunda bulunan ve gerekli ödemeyi yapan bir vatandaş yaşadıklarını anlattı;

Başvurusunu zamanında yapan ve ödemesini gerçekleştiren vatandaş, beklediği randevuyu alamadı. Ocak ayında pasaport ücretlerinde yaşanan zamların ardından, vatandaşlar ödedikleri ücretin üzerine fark koyarak yeni başvuruda bulunmaya hazır olduklarını belirtse de, bu süreçte yaşanan sorunlar devam etti. Ne ödeme iadesi alabilen ne de pasaportunu teslim alabilen vatandaş, bu konuda yetkililere ulaşmakta da zorlanıyor.

Vatandaşın ifadesine göre, başvuru için ödedikleri ücretin karşılığını alamamak ve bu süreçte herhangi bir muhatap bulamamak, kendilerini hem maddi hem de manevi olarak zor bir duruma soktu. "Paramızla rezil olduk" diyen mağdur vatandaşlar, özellikle vergi dairesi gibi kurumlar nezdinde sorunlarını dile getirmekte ve çözüm bulmaya çalışmakta zorlanıyor.

Bitlis Eren Üniversitesi’nde ‘Turizm İhtisaslaşma Toplantısı’ yapıldı Bitlis Eren Üniversitesi’nde ‘Turizm İhtisaslaşma Toplantısı’ yapıldı

Bu tür mağduriyetlerin, sadece tekil vakalar olmadığı, benzer durumları yaşayan binlerce hatta on binlerce kişinin olduğu belirtiliyor. Vatandaşların, özellikle devlet tarafından sağlanan hizmetlerde yaşanan aksamalar, bürokratik engeller ve iletişimsizlik nedeniyle ciddi mağduriyetler yaşadığı görülüyor.

Yetkililerden henüz bu konuda bir açıklama gelmemişken, vatandaşlar adil ve hızlı bir çözüm bekliyor.

Editör: Haber Merkezi