Naci Görür'den endişe yaratan açıklama Naci Görür'den endişe yaratan açıklama

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, iOS işletim sistemine sahip cihazlardaki güvenlik açıkları nedeniyle Apple hakkında başlatılan soruşturmayla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Sayan, iOS cihazlarında tespit edilen kritik güvenlik açıklarının, kullanıcı verilerinin çalınma riskini içerdiğini belirtti. Bu kapsamda, kullanıcıları iMessage ve FaceTime ayarlarını gözden geçirmeye, güçlü parolalar kullanmaya, düzenli parola güncellemeleri yapmaya, çok faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirmeye ve şüpheli mesajlara dikkat etmeye çağırdı.

Ayrıca, Sayan, iOS işletim sistemini en güncel sürüme yükseltmeyi, güvenilir olmayan kaynaklardan uygulama indirmemeyi ve uygulamalara verilen izinleri düzenli olarak kontrol etmeyi önerdi.

Sayan, sürecin sonuna kadar takipçisi olacaklarını ve Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi'nin (USOM) bu konuda çalışmalarını sürdürdüğünü belirterek, vatandaşları bilinçli kullanım konusunda uyardı. Apple kullanıcılarının güvenliklerini artırmak adına alabilecekleri önlemleri vurgulayan Sayan, USOM'un soruşturma kapsamında yaptığı çalışmalara da değindi.

Editör: İHSAN KURAN