Irak İslami Direnişi'nin, Suriye'nin Hasake kentinde bulunan el-Şeddadi üssüne roketli saldırı düzenlemesiyle birlikte, bölgedeki gerginlik artmış durumda. Bu grup, açıklamasında roketlerin tam hedefine isabet ettiğini belirterek, "Düşman kalelerini yok etmeye devam edeceğiz" ifadeleriyle saldırıyı üstlendi. Irak ve Suriye'deki ABD askerlerinin bulunduğu üslere yönelik yapılan saldırılar, bölgesel çatışmaların bir yansıması olarak değerlendiriliyor.

Dışişleri Bakanı Fidan, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda mevkidaşlarına hitap etti Dışişleri Bakanı Fidan, G20 Dışişleri Bakanları Toplantısı'nda mevkidaşlarına hitap etti

Gazze Şeridi'ne yönelik İsrail saldırılarına karşı misilleme olarak değerlendirilen bu saldırılar, özellikle İran yanlısı silahlı grupların etkisi altında olan Irak İslami Direnişi tarafından gerçekleştiriliyor. Bu grup, bölgesel güç dengelerini etkileyen bir aktör olarak öne çıkıyor.

Bu çerçevede, dün Irak'ın Erbil kentinde ABD öncülüğündeki DEAŞ karşı koalisyon güçlerinin bulunduğu üsse gerçekleştirilen bomba yüklü İHA saldırısı önemli bir olaydı. Saldırı sonucunda 3 ABD askeri yaralanmış, İran destekli Şii Haşdi Şabi güçlerine bağlı Kataib Hizbullah tarafından üstlenilmişti. Bu gelişme, ABD Başkanı Joe Biden'ın ABD Savunma Bakanlığı'na misilleme talimatı vermesine neden oldu.

ABD, saldırıdan kısa bir süre sonra Babil kentinde Haşdi Şabi güçlerine ait bir karargahı bombalayarak karşılık verdi. Irak hükümeti ise ABD'nin bu saldırısını sert bir dille kınamış, saldırıda 1 kişinin öldüğünü ve 18 kişinin yaralandığını açıklamıştı. Bölgedeki bu tür olaylar, uluslararası ilişkilerde ve güvenlik dinamiklerinde önemli bir etkiye sahiptir.

Editör: İHSAN KURAN