RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin, ekranda yayınlanan dizilerde ve programlarda dini ve ahlaki değerlere saldıran içeriklere karşı kararlı bir tutum sergiliyor. Özellikle 'Kızıl Goncalar' dizisinin binlerce şikayet almasının ardından, Şahin halkın değerlerine yapılan hakaretlere karşı önlemler alacaklarını açıkladı.

Şahin, şiddetin her türlüsüne karşı olduklarını vurgulayarak, sporda yaşanan şiddeti de kabul edilemez bulduklarını belirtti. Spor yayınları konusundaki uyarılara rağmen düzelme olmaması durumunda bağlayıcı nitelikte ilke kararları alacaklarını ifade etti. Şahin, şiddeti teşvik eden yayınlara karşı toplumun tepkilerini ve yaptırımlarını dile getirdi.

Dolandırıcıların Yeni taktiği; Bu sefer hedef muhtarlar Dolandırıcıların Yeni taktiği; Bu sefer hedef muhtarlar

Sosyal medyadaki ahlaki olmayan içeriklere ve akıl tutulması yaratan paylaşımlara da dikkat çeken Şahin, sosyal medya mecralarının düzenlenmesi gerektiğini savundu. BTK'nın teknik olarak denetim yapabilecek bir kuruluş olduğunu belirten Şahin, bu konuda denetim mekanizmalarının şart olduğunu ifade etti.

'Kızıl Goncalar' dizisi özelinde konuşan Şahin, dizinin Türkiye'nin yüzde 99'u Müslüman olan bir ülkede halka hakaret ettiğini söyledi. Binlerce vatandaşın şikayetinin geldiğini belirten Şahin, dizideki değerlere aykırı içerik nedeniyle yaptırım uygulandığını ve yargı sürecinin devam ettiğini açıkladı.

Sansür eleştirilerine karşı çıkan Şahin, sansürün bir yayının öncesi denetim olduğunu ve RTÜK'ün yayınlanmayan hiçbir şeyi önceden görmediğini belirtti. RTÜK Başkanı, kurumlarının kararlarının yargıya açık olduğunu ve sansürle ilgisi olmadığını vurgulayarak, vazifelerini layıkıyla yerine getirmeye devam edeceklerini sözlerine ekledi.

Editör: SALİH BAYKAY