Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) son zamanlarda Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde ortaya çıkan sahte diploma ve yolsuzluk skandalı adeta bir şok dalgası yarattı. Gazimağusa Polis Müdürü Mahmut Barış Sel'in tutuklanmasıyla bu skandal, polis teşkilatına kadar sıçradı.

Soruşturma, Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde devam eden "sahte diploma ve yolsuzluk" iddiaları üzerine başlatıldı. İddialara göre, üniversitede sahte diploma düzenlemesi ve yolsuzluklarla ilgili ciddi şüpheler bulunuyor. Gazimağusa Polis Müdürü Mahmut Barış Sel'in tutuklanması ise bu iddiaların somut bir göstergesi oldu.

Hamas Başkanı İstanbul'da Erdoğan ile görüşüyor Hamas Başkanı İstanbul'da Erdoğan ile görüşüyor

Sel'in tutuklanmasına sebep olan temel iddia, sahte yüksek lisans diploması aldığı yönünde. Polis, Sel'in bu sahte diploma meselesiyle ilgili olarak derinlemesine bir soruşturma başlattı. Ancak, tutuklanan kişinin polis teşkilatının üst düzey bir yetkilisi olması, soruşturmanın hassasiyetini ve önemini arttırmaktadır.

Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde yaşanan bu skandal, ülkedeki eğitim sistemine ve diploma geçerliliğine olan güveni sarsmış durumda. Sahte diploma skandalıyla birlikte, üniversite yönetimi ve ilgili merciler üzerinde büyük bir baskı oluşmuş durumda. Halk, adaletin sağlanması ve bu tür yolsuzlukların önlenmesi için yetkililerden sıkı önlemler alınmasını talep etmektedir.

Bu olay, KKTC'deki eğitim sistemi ve kamu kurumları üzerinde ciddi bir inceleme ve reform gerekliliğini de gündeme getirmiştir. Kamuoyu, benzeri skandalların yaşanmaması ve toplumun güvenini yeniden kazanılması için etkili adımların atılmasını beklemektedir. Bu bağlamda, polis teşkilatının da içerisinde bulunduğu kurumların şeffaf bir şekilde soruşturmaya tabi tutulması ve gerekli adımların atılması önem arz etmektedir.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC), Kıbrıs Sağlık ve Toplum Bilimleri Üniversitesi'nde (KSTÜ) devam eden "sahte diploma ve yolsuzluk" soruşturması, son dönemde kamuoyunun dikkatini çeken bir olay haline geldi. Gazimağusa Polis Müdürü Mahmut Barış Sel'in tutuklanmasıyla birlikte, soruşturma polis teşkilatına kadar uzandı.

Sel'in KSTÜ'den sahte yüksek lisans diploması aldığı iddialarıyla başlayan soruşturmada dikkat çeken detaylar ortaya çıktı. İddialara göre, Sel'in 18 Ocak 2023 tarihinde KSTÜ'nün öğrenci kayıt sistemine girişi olmasına rağmen, 11 Eylül 2021'de kaydolmuş gibi gösterildiği ortaya çıktı. Bununla birlikte, Sel'in 1 Şubat 2023 tarihinde 9 ders notunun gelişigüzel şekilde sisteme girildiği ve tez sunmadığı halde sunmuş gibi gösterilerek, 19 Haziran 2023'te işletme yüksek lisansını tamamladığı belirtildi.

Polis yetkilileri, Sel'in 11 Mayıs 2023 tarihinde geçici olarak aldığı mezuniyet ve transkript belgelerini Polis Genel Müdürlüğü'ne sunarak barem içi artış almak için yazışmalar yaptığını tespit etti. Zanlıya bu konuda soru sorulduğunda ise üniversitenin direktörü olan ve şu anda cezaevinde bulunan Serdal Gündüz'e tez sunduğunu iddia ettiği belirtildi. Ancak Serdal Gündüz'den alınan ifadede tez teslim almadığını ve eğer teslim edildiyse enstitüde bulunabileceğini ifade ettiği aktarıldı.

Soruşturmanın hala devam ettiğini belirten polis yetkilileri, Sel'in bazı beyanları olduğunu ve bunların da araştırılacağını vurguladılar. Bu nedenle, Sel'in 3 gün süreyle tutuklu kalmasını talep ettiler ve mahkeme bu talebi kabul etti.

Tüm bu gelişmeler, KKTC'de eğitim kurumlarıyla ilgili sahtecilik ve yolsuzluk iddialarının ciddiyetini ortaya koyarken, polis teşkilatının da adil bir şekilde bu tür vakalara müdahale ettiğini gösteriyor. Soruşturmanın ilerleyen aşamaları ve ortaya çıkacak yeni detaylar kamuoyu tarafından merakla takip edilmekte.

Kaynak: Haber Merkezi