Yılanlara Verdiği Nasihatler Gülümsetti

Yaz aylarının gelmesi ve havaların ısınmasıyla yeraltı canlıları gün yüzüne çıkmaya başladı. Hatay'ın Payas ilçesinde yaşayan ve haşere ilaçlama işi yapan Kemal Başer, özellikle yılanları yakalama konusunda uzmanlaşmış durumda.

'Yılancı Kemal' olarak bilinen Başer, yakaladığı yılanları doğaya bırakırken onlara nasihatlerde bulunuyor. Bir karayılanı doğaya bırakırken "Karayılan, sen zararlı değilsin ama insanlar senden daha tehlikeli" demesi tebessüm ettirdi.

Genc Gazete Yilanci Kemal (2)

“İnsanlara Yardımcı Olmaya Çalışıyorum”

Kemal Başer, insanların evlerine giren yılanları yakalayarak doğaya bırakıyor. Yılanlarla olan ilgisini ve bilgi birikimini şu sözlerle ifade ediyor:

Genc Gazete Yilanci Kemal (3)

“İşim gereğinde sürekli sahadayım gerek haşereler olsun, gerek zehirli böcekler ve işte sürüngenler olsun bunlarla sürekli iç içe olduğum için bu konuda da bilgim var. İnsanlara yardımcı olmaya çalışıyorum, evlerine yılan girdiğinde gidip yılanı yakalıyorum. Burada yılanlarla uğraşan benim, buna bir merakım ilgim var. Doğayı hayvanları hepsini seviyorum. Yılanlara karşı ön yargı var, insanlar gördüğü bütün yılanları öldürüyor. Ben de bu yılanların öldürülmemesi için kendimce bir mücadele veriyorum, yılanları tanıtmaya çalışıyorum. Zehirsiz yılanları zehirsiz diye insanlara tanıtıp, en azından bunların öldürülmemesi için çabalıyorum. Şimdi ben de bu yılanları yakaladığım için halk arasında da 'Yılancı Kemal' demeye başladılar.”

Genc Gazete Yilanci Kemal (4)

“Yılan Gördüğümüzde Direkt Yılancı Kemal Aklımıza Geliyor”

Payas ilçesinde yaşayan Burak Gökoğlu, Kemal Başer'in yılanlar hakkındaki bilgi ve tecrübelerinden şu şekilde bahsediyor:

“Kendisi yılanlar hakkında çok bilgili. Payas'ta evlere giren, yol kenarına duran yılanlar gördüğümüzde direkt Yılancı Kemal aklımıza geliyor ve onu çağırıyoruz. Yani yılanları sevdiriyor, bir türlü yani zehirli hani olmayacağını açıklıyor. Doğaya bırakıyor.”

Genc Gazete Yilanci Kemal (5)

Kaynak: Haber Merkezi