Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA), İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik gerçekleştirdiği saldırılarda hayatını kaybeden BM personeli sayısının acı bir şekilde arttığını duyurdu. Saldırıların başladığı 7 Ekim tarihinden bu yana devam eden olaylarda, Birleşmiş Milletler bünyesinde görev yapan personelin kaybının sürekli bir şekilde arttığı belirtildi.

ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “Gazze, terörizm için bir platform olamaz” ABD Dışişleri Bakanı Blinken: “Gazze, terörizm için bir platform olamaz”

BM Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı (UNRWA) tarafından yapılan resmi açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarda yaşamını yitiren BM personeli sayısının 142'ye yükseldiği vurgulandı. Açıklamada, UNRWA'nın sahadaki ekiplerinin, zorlu koşullara rağmen ihtiyaç sahibi insanlara yardım etmek için azami gayret sarf ettiği belirtilerek, "Ekiplerimiz imkansızı başarmak adına büyük bir çaba gösteriyor. Gazze'deki saldırılarda aileleriyle birlikte hayatını kaybeden 142 UNRWA personelinin acısını paylaşıyoruz" ifadelerine yer verildi.

Gazze Şeridi'nde yaşanan çatışmalar ve saldırılar nedeniyle birçok masum insanın hayatını kaybetmesi uluslararası toplumda endişe ve tepkilere neden olurken, Birleşmiş Milletler bünyesinde görev yapan personelin hedef alınması ise uluslararası hukuk açısından ciddi bir endişe kaynağı olarak değerlendirilmekte. UNRWA'nın yaptığı açıklama, bölgedeki gelişmelerin uluslararası alandaki yankılarını bir kez daha gündeme getirirken, bölgedeki çatışmaların bir an önce sona ermesi ve barışçıl bir çözüm bulunması için çağrılara dikkat çekiyor.

Editör: SALİH BAYKAY