Turhan Şahin
turhansahin@hotmail.com

İZ BIRAKAN İNEGÖLLÜLER

03 Ocak 2018 / Çarşamba 18:40:55 | YAZARLAR | Turhan Şahin

 (DERVİŞ) MEHMET TUTAL

Kurtuluş Savaşı gazisi, Bursa’da kılıç kalkan kültürünün oluşmasını sağlayan önder şahsiyetlerden.

1890 doğumlu olup İnegöl Oylat köylüdür. Cephede saç sakal uzamış bir halde Kur’an okurken Atatürk tarafından görülmüş. Atatürk “Ne bu hal, tam derviş gibi olmuşsun, sana derviş diyelim ne dersin?” diyor. Bu kendisinin de olaya tanıklık edenlerinde çok hoşuna gidiyor ve Derviş sözcüğü lakabı olarak kalıyor.

Savaş sırasında yaralanıp iyileştikten sonra yeniden cepheye gidiyor. Savaş sonrası kendisine bağlanan Gazilik Maaşını Çocuk Esirgeme Kurumuna bağışlıyor. Ahmet Vefik Paşa Tiyatrosu’nun yanındaki sokakta arzuhalcilik yaparak geçimini sağlamıştır.

Derviş Mehmet’in Kılıç Kalkan Ekibi çok meşhur olup ilçelere de gösterilere giderdi. Demirtaş Mahallesi’nde oturmakta aynı zamanda muhtarlık’da yapmaktadır. 1946 yılı Bursa Liberal Demokrat Parti Kurucuları arasında yer almış olsa da siyasete devam etmez.

1957-59 yıllarında mahalle gençlerine, Demirtaş İlkokulu öğrencilerine kılıç kalkan eğitimi vermektedir. Daha sonra Teleferik’te oturmaya başladığında da o bölgedeki gençlere eğitim veriyor.

1956 yılında kurulmuş olan Bursa Kılıç Kalkan Halk Oyunu Derneğinden ilişkisini kesiyor. Kılıç Kalkan Turizm Derneği’ni kuracak olan Muzaffer Semiz ve Emir Sultan Kılıç Kalkan ekibini kuracak olan Ali Kaya Kent’i destekliyor. 1976 yılında vefat etti.


Kaynakça : Y.Kenan Yetişen Bursa Araştırmaları Kent tarihi ve Kültür dergisi 2011(Sayı 31), Y.K.Yetişen Bursa’da Yaşam Mayıs 2016 s.302…315.

 

OĞUZHAN YILMAZ


Ekisporter Filminin senaryosunu yazdı. 1974 Erzincan-Tercan doğumlu olup Tahtaköprü İlkokulu ve İnegöl Lisesi mezunudur. Çukurova Üniversitesi’nde Turizm-İşletme eğitimi aldı. İlçemizde uzun yıllar çeşitli firmaların ihracat departmanlarında yöneticilik yaptı.

2014 yılında Türk Sineması’nın 100. TRT’nin 50. Yılı’nı taçlandırmak için TRT tarafından film yapılmak üzere senaryo başvuruları kabul edildi. İncelemeye değer bulunan 599 başvurudan 33’ü film yapılmaya değer bulundu.

 Oğuzhan Yılmaz’ın senaryosu “Ekisporter” bu projelerden biriydi. Bodrum katında koltuk döşemeciliği yapan Turan Usta’nın hikayesi komedi ve dram olarak anlatıldı.

Çekimleri Muğla’da yapılan film 12 Mayıs 2016 tarihinde TRT’de oynatıldı. Uzun metraj film senaryoları yazmanın dışında kısa film yönetmenliği ve amatör tiyatroculuğu da yapmaktadır. İhracat danışmanlığı yaparak İzmir’de yaşamını sürdürüyor.


Kaynakça : gencgazete.net/haber/trtde-inegolun-hikayesi-22098

 

 

Tüm Yorumları Göster (0)