Karadeniz'in zengin sularıyla ünlü bölgesi, iklim değişikliğinin gölgesinde. Su Ürünleri Kooperatifleri Merkez Birliği Başkanı Ramazan Özkaya, yüksek su sıcaklıklarının balıkçıları ve özellikle hamsi avını nasıl etkilediğini açıkladı. İklim değişikliği, denizlerin ekosistemini alt üst ediyor ve Karadeniz'deki balıkçılığı ciddi şekilde etkiliyor.

İklim Değişikliği ve Hamsi Avı

Son yıllarda dünya genelinde artan iklim değişikliği, deniz su sıcaklıklarını yükseltiyor. Karadeniz'de de bu etkiler hissediliyor. Deniz suyu sıcaklıklarının 19 dereceye kadar çıkması, hamsilerin geleneksel göç yollarını değiştiriyor. Bu da balıkçıları hamsi avında güçlük yaşatıyor.

Balıkçılar Zor Durumda

Van Tanıtım Günleri İstanbul'da Coşkuyla Başladı! Van Tanıtım Günleri İstanbul'da Coşkuyla Başladı!

Karadeniz'in ekonomik açıdan önemli kaynaklarından biri olan hamsi, su sıcaklıklarının yüksekliği nedeniyle balıkçılar tarafından yakalanmakta güçlük çekiyor. Su sıcak olduğunda balıklar toplanmıyor ve avcılık zorlaşıyor. Bu yıl hamsi tezgahlarda nadir görülüyor ve hamsi fiyatları yüksek seyrediyor.

Çözüm ve Umut

Özkaya, deniz suyu sıcaklığının Aralık ayında düşmesini beklediklerini ve bu durumun hamsi avını canlandıracağını belirtti. Ancak bu süreçte denizlerin sürdürülebilirliği ve balıkçılık kurallarına uyulması önem taşıyor. Denizlerin gelecek nesillere sağlıklı bir şekilde aktarılabilmesi için çevre koruma bilinci de geliştirilmelidir.