Cumhurbaşkanı Erdoğan, G7 Zirvesi'nde Liderlerle Buluştu Cumhurbaşkanı Erdoğan, G7 Zirvesi'nde Liderlerle Buluştu

İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin bulunduğu helikopterin kaza yapmasına ilişkin ön raporu yayımladı. Raporda, helikopterin parçalarında kurşun veya benzeri harici cisim izine rastlanmadığı, düşüş sonrasında helikopterde yangın çıktığı, bölgenin engebeli, havanın soğuk ve sisli olmasının arama kurtarma çalışmalarını uzattığı belirtildi.

Ön İnceleme Sonuçları

İran Genelkurmay Başkanlığı, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve beraberindekilerin bulunduğu helikopterin kaza yapmasından sonra başlattığı araştırmaya ilişkin ön inceleme sonuçlarını yayımladı. İran resmi ajansı IRNA’nın haberine göre, komisyonun ön raporunda kazaya ilişkin teknik ve genel bilgiler toplandı ve değerlendirildi. Bazı verileri değerlendirmek için daha fazla zamana ihtiyaç olduğu açıklandı.

Helikopterin Rotası ve İletişim

Ön değerlendirme raporunda, helikopterin önceden belirlenen rotada yoluna devam ettiği ve uçuş rotasını değiştirmediği, pilotun ise kazadan bir buçuk dakika önce diğer iki helikopterin pilotlarıyla iletişime geçtiği belirtildi. Raporda, kontrol kulesinin uçuş ekibiyle yaptığı görüşmelerde şüpheli herhangi bir duruma rastlanmadığı aktarıldı.

Düşüş ve Yangın

Kazaya ilişkin raporda, helikopterin parçalarında kurşun veya benzeri harici cisim izine rastlanmadığı, düşüş sonrasında helikopterde yangın çıktığı ifade edildi. Bölgenin engebeli, havanın soğuk ve sisli olması nedeniyle arama kurtarma çalışmalarının uzadığı ve kaza mahalline ancak sabaha doğru ulaşılabildiği belirtildi. Araştırmanın kesin sonuçlarının incelemenin tamamlanmasının ardından paylaşılacağı bildirildi.

Helikopter Kazası ve Sonrası

Cumhurbaşkanı Reisi, 19 Mayıs'ta İran-Azerbaycan sınırında baraj açılışı törenine katıldı. Dönüşte, Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan ve bazı yetkililerle birlikte helikopter kazası geçirdi. İran'ın talebi üzerine Türkiye, arama kurtarma faaliyetlerinde Akıncı insansız hava aracını (İHA) görevlendirdi. Akıncı İHA'nın tespit ettiği helikopter enkazının koordinatları İran makamlarıyla paylaşıldı. Belirlenen noktaya ulaşan İranlı ekipler, kazadan kurtulan olmadığını bildirdi.

Reisi'nin hayatını kaybettiğinin kesinleşmesinin ardından, Birinci Yardımcısı Muhammed Muhbir geçici cumhurbaşkanı olarak görevlendirildi. Dışişleri Bakan Yardımcısı Ali Bakıri Keni ise Abdullahiyan'ın yerine geçici Dışişleri Bakanı olarak atandı.

Kaynak: NTV