İnegöl'ün Kıymetli Doktoru: Halil Erer Bey

Doğum ve ölüm tarihleri tam olarak belirlenemeyen Doktor Halil Bey, 1933 yılında İnegöl'de görev yapan üç doktordan biridir.

Genc Gazete Inegol Doktor Halil Bey Ve Camii (3)

Cuma Mahallesi'nde ikamet eden Halil Bey, Kosova göçmeni olarak hayatına burada devam etmiştir. Ailesi ile birlikte İnegöl'de yaşayan Doktor Halil Bey, hizmetleriyle halkın sevgisini kazanmıştır.

Genc Gazete Inegol Doktor Halil Bey Ve Camii (2)

İstanbul'da vefat etti

Çocuklarının yükseköğrenimi nedeniyle aile, İstanbul'a taşınmış ve hayatlarını orada sürdürmüştür. Doktor Halil Bey, 1960 yılından önce vefat etmiştir. İstanbul'a taşınmalarına rağmen, Doktor Halil Bey'in İnegöl'deki mirası unutulmamıştır.

Genc Gazete Inegol Doktor Halil Bey Ve Camii (12)

İnegöl'de Yaşatılan Bir İsim

Doktor Halil Bey Adı, yer bağışçısı olduğu bir camide, caminin bulunduğu sokakta ve bir caddede yaşatılmaktadır. Bu sayede, İnegöl halkı Doktor Halil Bey'i ve hizmetlerini unutmamış, ona olan minnettarlıklarını bu şekilde ifade etmişlerdir.

İnegöllü ilahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Dönmez’i tanıyor musunuz? İnegöllü ilahiyatçı Prof. Dr. Mustafa Dönmez’i tanıyor musunuz?

Genc Gazete Inegol Doktor Halil Bey Ve Camii (10)

Adını taşıyan cami 1956 yılında inşa edildi.

28.10.2016 tarihinde Ferhunde Kurt (komşusu) ile görüşüldü.

Genc Gazete Inegol Doktor Halil Bey Ve Camii (11)

İnegöl Cemiyet hayatına katkıda bulundu

16 Şubat 1925 tarihinde Demircizade Ali Rıza Efendi’nin başkanlığında, Doktor Halil Bey ve Belediye Reisi Ahmed Hamdi Efendi’nin üyeliklerinden oluşan Türk Tayyare Cemiyeti İnegöl Şubesi kurulmuştur.

Genc Gazete Inegol Doktor Halil Bey Ve Camii (4)

İnegöl'de Doktor Halil Bey'in adına yaptırılan cami ve onun adı verilen sokak ve cadde, onun mirasının ve İnegöl'e kattığı değerin birer simgesi olarak kalmaya devam ediyor.

Genc Gazete Inegol Doktor Halil Bey Ve Camii (8)

Genc Gazete Inegol Doktor Halil Bey Ve Camii (6)

Genc Gazete Inegol Doktor Halil Bey Ve Camii (7)

Genc Gazete Inegol Doktor Halil Bey Ve Camii (5)

Kaynak: 1299 İnegöllü, Turhan Şahin