Sabah Namazı nasıl kılınır? Sabah namazı saat kaçta kılınıyor ? Sabah Namazı nasıl kılınır? Sabah namazı saat kaçta kılınıyor ?

Mübarek Ramazan ayının başlamasına sayılı günler kala, oruç ibadetini yerine getirmeyi planlayan milyonlarca vatandaş için 2024 Ramazan imsakiyesi büyük önem taşıyor. Peki, 2024 Ramazan ayının ilk sahuru ne zaman, ayın kaçında? Kadir Gecesi ve Ramazan Bayramı ne zaman kutlanacak? İşte detaylar.

2024 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlıyor?

Ramazan ayının başlangıcı ve bu döneme özgü özel günler her yıl milyonlarca Müslüman için büyük önem taşır. 2024 yılı için Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayımlanan imsakiye takvimi, Ramazan ayının neşesini ve maneviyatını evlerimize taşıyor.

Genç Gazete İnegöl 2024 Ramazan İmsakiyesi (1)

İlk Sahur ve İftar Tarihleri

Mübarek Ramazan ayının ilk sahuru, 10 Mart'ı 11 Mart'a bağlayan Pazartesi gecesi yapılacak.

Bu özel gece, oruç tutacak olanların manevi hazırlıklarının başlangıcı olacak ve aynı gün gerçekleşecek ilk iftarla birlikte Ramazan'ın ilk orucu tamamlanmış olacak.

Müslümanlar için büyük öneme sahip olan Ramazan ayı, 10 Mart gecesi yatsı namazına müteakip Teravih namazı ile başlayacak.
11 Mart Pazartesi gününün ilk saatlerinde  ilk sahur ile birlikte oruç tutulmaya başlanacak.

Genç Gazete İnegöl 2024 Ramazan İmsakiyesi (2)

Kadir Gecesi: Bin Aydan Daha Hayırlı

Kur'an-ı Kerim'de "Bin aydan daha hayırlı" olarak nitelendirilen Kadir Gecesi, Ramazan'ın 27. gecesi olan 5 Nisan'da idrak edilecek.

Bu gece, dua ve ibadetlerin yoğunlaştığı, manevi atmosferin zirveye ulaştığı bir zaman dilimi olarak kabul edilir.

Genç Gazete İnegöl 2024 Ramazan İmsakiyesi (4)

2024 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2024 Ramazan Bayramı, 10 Nisan 2024 Çarşamba günü başlayacak ve 12 Nisan 2024 Cuma günü sona erecek.

Bayram, Ramazan ayının manevi havasını taçlandıran ve birlik, beraberlik duygularının pekiştirildiği özel günlerden biridir.

Genç Gazete İnegöl 2024 Ramazan İmsakiyesi (5)

Hazırlayan: Ayhan Talha Bayraktar

Editör: TUNCAY ŞENTÜRK