Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, seçim öncesinde milyonlarca emekliye yapılacak olan seyyanen zam miktarı konusunda açıklamalar yapıldı. İktidarın, daha önce en düşük memur maaşına 8 bin 77 lira zam yapmasına rağmen, benzer bir artışın emeklilere de yapılacağı sözü verilmişti. Ancak, Temmuz ayında yapılan yüzde 25'lik zam sadece kök maaşlara yansıtıldı ve bu, emekliler arasında hayal kırıklığı yarattı. Ayrıca, bayram ikramiyelerindeki artışın da sınırlı olması emeklileri memnun etmedi.

Kurban Bayramı'na Sayılı Günler Kala Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar? Kurban Bayramı'na Sayılı Günler Kala Kurbanlık Fiyatları Ne Kadar?

SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emeklilere yapılacak zam miktarının en fazla 4 bin TL olabileceğini belirtti. Bu zamın, emekliler arasında ayrım yapılmaksızın uygulanacağını ve herkesin maaşına aynı şekilde yansıtılacağını ifade etti. Erdursun'a göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Mart ayının ilk günlerinde bu zam miktarını açıklaması bekleniyor. Açıklanan zam miktarı ile en düşük emekli maaşının 10 bin liradan 14 bin liraya yükseltilmesi durumunda, iktidarın seçimlerde olumlu bir geri dönüş alması öngörülüyor.

Editör: Fırat Çelik