Türkiye'de toplam 16 milyon emekli, temmuz ayında ara zammı alamadı ve bu sebeple ekim ayını bekledi fakat bu beklenen zam yerine 5 bin TL ikramiye haberi geldi. 

En düşük Emekli Maaşı ne kadar olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ikramiye haberinden sonra "Emeklilerimizi daha çok rahatlatacak çözümleri geliştirdik, çok yakında uygulayacağız." Bu açıklamalardan sonra milyonlarca emekli, gözünü Ocak 2024 yılına çevrilmiş durumda.

En düşük Emekli Maaşı ne kadar olacak?

Emekli maaşlarında zammı belirleme formülleri masada bulunuyor. İki temel formül üzerinde çalışma yapılıyor.

Refah Payı ile Oransal Artış: Bu formülle birlikte, refah payı ile oransal bir artışla birlikte enflasyonla uyumlu bir şekilde emeklilere ilave olarak zam yapılacak.

Seyyanen Artış: İkinci formül kök aylıklara yapılacak seyyanen artışı içermekte. En düşük emekli aylığından başlayıp kök aylıklar olmak üzere kademeli olarak bir artış yapılması seçenekler arasında yer almakta.

Ayaş Domatesi Avrupa Birliği’nden Coğrafi İşaret Tescili Aldı Ayaş Domatesi Avrupa Birliği’nden Coğrafi İşaret Tescili Aldı

Bu yıl en düşük emekli aylığı, yüzde 114'ün üzerinde bir artışla birlikte 3,500 TL'den 7,500 TL'ye yükseltilmişti. Fakat en önemli bir bölümü için kök aylıklar bu tutarın altında kaldı. Mevcut haliyle 6 milyon emekli 7,500 TL aylık alırken, bu rakamın daha çok yukarıya doğru çıkarılması hedefleniyor.

En düşük emekli aylığı 10 bin TL'yi geçmesi bekleniyor. Fakat bu artış için Meclis düzenlemesi gerekecek. Kök aylık üzerinden mi yoksa kademeli bir artış mı yapılacağı önümüzdeki günlerde netleşmiş olacak.

WhatsApp’ta Genç Gazete kanalını takip edin:
https://whatsapp.com/channel/0029Va9sUvv7YSdBkk9nnX0G
KANALI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN
NASIL TAKİP EDEBİLİRSİNİZ ?
Eğer bu yazıyı mobil web tarayıcıdan ya da uygulamadan okuyorsanız BURAYA tıklayarak abone olabilirsiniz.
Whatsapp İhbar Hattımıza haber göndermek için;
0532 696 30 57