Tesla, SpaceX ve sosyal medya platformu X'in sahibi Elon Musk, Yahudi karşıtlığı suçlamalarıyla sarsılıyor. Musk'ın "Yahudiler, nefreti beyazlara karşı kullanıyor." şeklindeki açıklamaları, Disney ve Apple gibi şirketleri reklam vermekten alıkoymuş ve Beyaz Saray'ın eleştirilerine maruz bırakmıştır.

Çeçenistan Lideri Kadirov'dan Aile Boyu Kabine Çeçenistan Lideri Kadirov'dan Aile Boyu Kabine

İsrail Ziyareti ve Bağış Açıklaması

Jerusalem Post'a göre, Musk, bu olayların ardından İsrail'e ziyaret planlıyor. 7 Ekim'de Gazze sınırındaki saldırıya uğrayan yerleşim yerlerini inceleyecek ve İsrail liderleri Herzog ve Netanyahu ile görüşecek.

Gazze'deki Çatışmalara Karşı Bağış Sözü

Musk, X'in "Gazze'deki çatışmalarla ilgili" reklam ve abonelik gelirlerini İsrail'deki hastanelere ve Gazze'deki yardım kuruluşlarına bağışlayacağını açıkladı.

Geçtiğimiz ay, Gazze'ye Starlink uydu interneti sağlama niyetini açıklayan Musk, İsrail hükümetinin tepkisiyle karşılaşmıştı. Ancak, Gazze'ye Starlink erişimi sağlanırsa şirketin insani amaçlarla kullanıldığını doğrulamak için "olağanüstü önlemler" alacağını vurguladı.

Eleştirilere Yanıt mı, Dayanışma mı?

İsrail ziyareti, Musk'ın eleştirilere yanıt olarak mı yoksa İsrail'le dayanışma göstergesi olarak mı algılanacak? Soru işaretleriyle dolu bir ziyaret mi?

Musk, Netanyahu ile en son 19 Eylül'de bir araya gelmişti. Haber, Musk'ın imajını güçlendirmek ve eleştirilere karşı savunma yapmak adına önemli bir adım olarak görülüyor.

Editör: Fırat Çelik