Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya’nın Puglia bölgesinde bulunan Borgo Egnazia'da gerçekleştirilen G7 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katıldı. Zirveye katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İtalya Başbakanı Giorgia Meloni tarafından karşılandı. Erdoğan, zirve öncesinde davetli ülkelerin liderleriyle kısa sohbetlerde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, zirve kapsamında Afrika ve Akdeniz, Yapay Zekâ ve Enerji konulu G-7 Yüksek Düzeyli Oturumuna katılım gösterecek. Zirveye, G7 üyesi ülkeler ABD, Japonya, Kanada, Almanya, Fransa, İtalya ve İngiltere liderlerinin yanı sıra Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ve Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis de katılıyor. Ayrıca, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri, Cezayir, Arjantin, Brezilya, Hindistan, Ürdün, Kenya, Moritanya ve Tunus'un devlet ve hükümet başkanları da zirvede yer alıyor.

Yapay zekâ, enerji politikaları, Afrika ve Akdeniz bölgelerindeki gelişmeler gibi kritik konuların ele alınacağı bu oturumlar, dünya liderlerinin görüş alışverişinde bulunması için önemli bir fırsat sunuyor.

Kaynak: İHA