Bayram Öncesi Kiralık Araç Skandalı

İzmir'de bir araç kiralama şirketi, şehir içinde kullanılması üzerine kiraladığı aracın Ankara'ya götürüldüğünü fark etti. Şirket yetkilileri, durumu Araç Kiralama Konfederasyonu Başkanı Asım Kızmaz'a bildirdi. Kızmaz, aracı GPRS sistemi ile takip ederek Ankara'da bir sanayi bölgesinde parçalanırken buldu.

Genc Gazete Arac Kiralama Arac Hirsizlik (1)

Araç Parçalara Ayrılmıştı

Olay yerine gelen Kızmaz, aracın neredeyse tamamen parçalara ayrıldığını gördü. Konu hakkında İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Kızmaz, şunları söyledi:

“Arabanın yarı vaziyetteki halini gördüm, tekerler sökülmüş sadece arabanın arka bagaj kapısı kalmış.”

Genc Gazete Arac Kiralama Arac Hirsizlik (2)

Kızmaz, aracın bulunduğu konuma bizzat kendisinin de gittiğini belirterek, olayın detaylarını anlattı:

“Konumun oraya geldiğimizde pazar günü olması münasebetiyle aracın içeride olduğunu ve içeride 2 kişinin olduğunu gördüm. O esnada da kendileri beni görünce tedirgin bir hale geldiler. Ben kendi aracımı kapının önünden kaldırdım. Başka bir tarafta takibe başladım. Bu esnada şahıs kendisi çıktı. Şahsın önünü keserek o plakalı arabanın orada olup olmadığını sordum ve o da aracın orada olduğunu teyit etti, ‘Evet burada' dedi. Arabayı çıkartmasını söyledim. Bu esnada polisi aradım. Polis ekipleri gelene kadar biz şahısla orada bir ağız münakaşası ederek zar zor olsa da arabanın yarı vaziyetteki halini gördüm. Yani tekerler sökülmüş sadece arabanın arka bagaj kapağı kalmış. Bir saat daha yetişmeseydik araba komple parçalanıp yok edilecekti.”

Genc Gazete Arac Kiralama Arac Hirsizlik (3)

Hırsızlar Bayram Tatilinde De Devrede

Kızmaz, bayramda araç kiralama oranlarının arttığını ve hırsızların bu durumu fırsat bildiğini belirtti. Hırsızlar, kiraladıkları araçları parçalayıp satma niyetinde olduklarını ifade eden Kızmaz, araç kiralama şirketlerini daha dikkatli olmaları konusunda uyardı:

Genc Gazete Arac Kiralama Arac Hirsizlik (4)

“Yani resmi tatil 10 gün ise 10 gün olarak paket olarak vermek istiyoruz. Bu esnada da hırsızlar da devreye giriyor. Yani diyor ki ‘Araba Kiralama şirketinden bayramda 10 günlük alırım. Götürüp bu tarafa 50 bin liraya satarım, o da 100 bin liraya satar' gibi dağılıyor. Bizler diyoruz ki araç kiralama şirketleri özellikle ince eleğin sık dokuması gerektiğini söylüyoruz. Her gelene malınızı teslim etmeyin. GPRS 2 tane olsun 3 tane olsun yani malınızın düşmanı olmayın hep bu yayınları canlı yayında devamlı baskı yapıyoruz.”

Genc Gazete Arac Kiralama Arac Hirsizlik (5)

İzmir'den Kiralanan Başka Bir Araca Ulaşılamadı

Kızmaz, İzmir'den kiralanan başka bir araçtan da haber alamadıklarını belirtti. Bu aracın da Ankara'ya geldiğini ve hurdacılar sitesinde görüldüğünü ifade eden Kızmaz, araç kiralama firmalarına gerekli tedbirleri almaları konusunda çağrıda bulundu.

Genc Gazete Arac Kiralama Arac Hirsizlik (6)

Kocaeli'nde de Hırsızlar Suçüstü Yakalandı

Bir başka olayın ise Kocaeli'nde yaşandığını belirten Kızmaz, oto hırsızlarının Araç Kiralamacıları Genel Başkan Yardımcısının ofisine gidip araç kiralamaya çalıştıklarını, ancak hırsızların kimliklerinin tespit edilip yakalandığını belirtti. Devlet yetkililerine de çağrıda bulunan Kızmaz, bu tür suçların daha ağır cezalarla yargılanması gerektiğini vurguladı.

Genc Gazete Arac Kiralama Arac Hirsizlik (8)

Kaynak: İHA