Yapay zeka yetenekleri uzun zamandır bekleniyordu ve bu güncellemeyle birlikte ana odak noktası haline geliyor. Ancak, Kontrol Merkezi'nin yeniden tasarlanması gibi diğer iyileştirmeler de dikkat çekiyor. İşte beklenen değişiklikler:

Tiktok Filigranını Kaldırma Nasıl Yapılır? Gelin Anlatalım... Tiktok Filigranını Kaldırma Nasıl Yapılır? Gelin Anlatalım...

iOS 18 ile Kontrol Merkezi'nin Yenilenmesi! Apple analisti Mark Gurman, Power On haber bülteninde, iOS 18'in iPhone Kontrol Merkezi bölümünü güncelleyeceğini duyurdu. Yeni tasarımda, şu anda çalınan müziği gösteren widget ve HomeKit akıllı ev kontrolleri için güncellemeler bulunacak.

Apple Yeni Güncellemesiyle Büyük Değişikliğe Gidiyor!3

Gurman, bu konuda şu açıklamalarda bulundu:

"iOS 18'e dair diğer haberlerde ise bazı ilave bilgiler mevcut: Ayarlar uygulaması daha temiz bir arayüz, daha iyi bir organizasyon ve gelişmiş arama özellikleriyle güncellenecek (bu özellik aynı zamanda macOS'a da gelecek). Ayrıca, Kontrol Merkezi, yeni bir müzik widget'ı ve akıllı ev cihazlarının işlevselliğini artıran iyileştirmelerle güncellenecek."

Kontrol Merkezi'nin mevcut hali, 2017'de iPhone X'in piyasaya sürülmesinden bu yana fazla değişiklik görmemişti. Bu nedenle, bu yenilikler oldukça heyecan verici. Gurman, detayları tam olarak açıklamasa da, değişikliklerin neler olabileceği konusunda tahminlerde bulunabiliriz.

Apple Yeni Güncellemesiyle Büyük Değişikliğe Gidiyor!

Şu anda, ses kontrolleri ekranın sağ üst köşesinde küçük bir 2x2 kare alanda bulunuyor. Ancak, çalınan müziği kontrol etmek sıkça kullanılan bir özellik olduğundan, kullanıcılar daha büyük bir "Şu An Çalınan" arayüzü istiyorlar. Hatta, varsayılan olarak albüm kapağı ve ilerleme çubuğu gibi ek öğelerin eklenmesini talep ediyorlar. Şu anda, bu ek öğeleri görmek için uzun basmanız ve beklemeniz gerekiyor.

HomeKit ile ilgili olarak, iOS şu anda Kontrol Merkezi'nin Ev bölümünde görüntülenecek en fazla altı aksesuarı otomatik olarak seçiyor. Ayrıca, favori aksesuarlarınızın bulundukları odaya göre düzenlendiği Home uygulamasının bir mini sürümünü ortaya çıkarmak için çift genişlikteki Home kutucuğuna da tıklayabilirsiniz.

Ancak, otomatik düzenin genellikle kullanıcıların istediği gibi olmaması oldukça sinir bozucu olabilir. Düzen ayrıca hareket edebilir ve rastgele değişebilir, bu da kullanıcıların alışkanlıklarını zorlaştırır. Kontrol Merkezi'ne hangi aksesuarların eklenmesini istediğimizi seçebilmemiz ve istediğimiz öğelerin sabit bir düzene sahip olması çok daha kullanışlı olurdu. Ayrıca, bu kutucukların Home uygulamasındaki gibi daha büyük olması kullanım kolaylığını artırabilir.

Kaynak: Haber Merkezi