Kayseri'nin Develi ilçesinde yaşayan Ahmet Baldık, küçük yaşta yürüme yetisini kaybettiğinden 3. sınıfa kadar kimi zaman emekleyerek kimi zaman da eşek sırtında yolunu katettiği okul hayatını 22 yıldır matematik öğretmeni olarak devam ettiriyor.

Engelin Ötesinde Yükselen Bir Hikaye

Çocuk Felciyle Mücadele

Yaylacık köyünde dünyaya gelen 45 yaşındaki Baldık, henüz 2 yaşında geçirdiği felç nedeniyle yürüme yetisini kaybetti. İlkokul 3. sınıfa kadar, hava şartlarına göre eşek sırtında, bazen de emekleyerek okula gitti.

"Kar, kış çok olan dönemde okula eşekle gidiyordum. Kar olmadığı dönemlerde ise bir kedi gibi ellerimin ve diz kapaklarımın üzerinde sürünerek okula gittim."

Matematik Aşkıyla Tanışma

İlkokul 5. sınıftayken ağabeyinin müdür olduğu okula gelen bir müfettişin yönlendirmesiyle Ankara'da ortopedik engellilere eğitim verilen okulda eğitim hayatını sürdüren Baldık, Ankara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Matematik Bölümünü tamamlayıp öğretmen oldu.

engelli ogretmen (2)

"Matematik, engelimi unuttuğum tek alan. Başucumda hep matematik kitabı vardır. Sınıfa girdiğimde tamamen engelimi unutuyorum."
"Engelim, anama göre nazar, halk arasında doğuştan, tıbba göre çocuk felci, bana göre de kader. Yaklaşık 2 yaşına kadar yürümüşüm ama hatırlamıyorum. Ayakta durmuşum, gidip gelmişim ama ondan sonra bir havale, ateşli hastalık sonucunda çocuk felciyle bu hale gelmişim. İlkokul 3. sınıfa kadar hiç yürüyemiyordum. Kar, kış çok olan dönemde okula eşekle gidiyordum. Kar olmadığı dönemlerde ise bir kedi gibi ellerimin ve diz kapaklarımın üzerinde sürünerek okula gittim. Çantamı arkadaşlarım taşıdı. Hiç aksatmadılar. Hatta birinde arkadaşım Ali Karasakal, hastalanıp okula gelemeyince çantamı taşıyan olmaz diye annesini göndermişti. Bu şekilde okudum."

engelli ogretmen (1)

Matematikteki Başarı

Matematiği çok sevdiğini vurgulayan Baldık, "Sınıfta çok mutluyum. Dünyada en mutlu ve en huzurlu olduğum yer, sınıf." diye konuştu.

"Matematik öğretmeniymiş, tahtaya nasıl yazı yazacak" diye konuşulan ilk yıllarında ayakta ders anlattığını ifade etti.
"Matematiği verebileceğim en iyi yer okullar olacağı için öğretmen olmaya karar verdim. Matematik, engelimi unuttuğum tek alan. Başucumda hep matematik kitabı vardır. Başım ağrıdığında, bir sıkıntım olduğunda, canım sıkıldığında sorulara bakarım. Engelliliğimi sınıfıma girdiğimde tamamen unutuyorum. Gerçekten matematiği ve öğrencilerimi seviyorum. Sınıfta çok mutluyum. Dünyada en mutlu ve en huzurlu olduğum yer, sınıf." 

Ahmet Baldık, evli ve 3 çocuk babası olarak engeline aldırış etmeden öğrencilerine matematik sevgisini aşılamaya devam ediyor. Akıllı tahta ile dersi daha kolay işlediğini belirten Baldık, matematikteki başarısını öğrencileriyle paylaşıyor.

engelli ogretmen (4)

WhatsApp’ta Genç Gazete kanalını takip edin:

https://whatsapp.com/channel/0029Va9sUvv7YSdBkk9nnX0G

KANALI TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN

NASIL TAKİP EDEBİLİRSİNİZ ?

Eğer bu yazıyı mobil web tarayıcıdan ya da uygulamadan okuyorsanız BURAYA tıklayarak abone olabilirsiniz.

MEB'den Öğretmenleri üzecek haber MEB'den Öğretmenleri üzecek haber

Whatsapp İhbar Hattımıza haber göndermek için;

0532 696 30 57

Editör: AYHAN BAYRAKTAR