Kolay para kazanma yolları o kadar arttı ki her türlü insana göre iş modeli bulmak mümkün. Mesela oyun bağımlıları ellerinden düşüremedikleri joystickler ile para kazanabilir. Ya da fotoğraf çekmeyi seven biri, bakış açısıyla kazanç elde edebilir.

Kısacası evinizin konforunda veya epey rahat koşullarda çalışabilirsiniz. Oturduğun yerden para kazanmayı mümkün kılacak öneriler aşağıdaki başlıklarda:

_93356191_gettyimages-588421912

1) Pasif Gelir Elde Edin: Bir Şeyler Kiralayın

“Oturduğum yerden para kazanmak istiyorum” diyorsanız, bir şeyler kiralamak güzel bir gelir kaynağı olabilir. Örneğin yalnız yaşayan biriyseniz evinizden bir oda kiralayarak hem bir ev arkadaşı edinebilir hem de para kazanabilirsiniz.

Kullanmadığını bir garajınız veya park yeriniz olabilir. Buna ihtiyaç duyan kişilere size ayrılmış alanı kiralayarak kazanç elde edebilirsiniz. Böylelikle kiralama yaparak pasif gelir elde edenler arasına siz de katılabilirsiniz.

Her zaman giyilmeyen, hatta bir kere giyildikten sonra gardıropta yer kaplayan özel elbiselerinizi de kiralayabilirsiniz. Bu iş için aracılık yapan web sitelerinden faydalanabileceğiniz gibi sosyal medyayı (özellikle Instagram) da kullanabilirsiniz.

Kısacası; kullanılmayan bisikletten abiyelere odadan garaja kadar birçok alanda kiralama ile yattığınız yerden para kazanmak mümkün.

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

0x0-500-tl-banknot-ve-5-tl-madeni-para-ne-zaman-cikacak-cikti-mi-500-tl-banknot-ve-5-tl-madeni-para-gercek-mi-merk-1651135613850

2) Host Olun! Evcil Hayvan Bakıcılığı Yapın!

Bugün çalışan ya da seyahate çıkmak durumunda kalan pek çok kişi, evcil hayvanları için bakıcı desteği alıyor. Siz de her gün daha fazla artan bu talebi, sermayesiz para kazanma yolları arasında değerlendirebilirsiniz.

Örneğin pek çok kişinin yaptığı gibi evinden uzak kalmak durumunda kalan hayvan sahipleri için ev ziyareti hizmeti verebilirsiniz. Evcil hayvan bakıcılığı seçenekleri arasında kendi evinizde ya da pet sahibi evinde bakım hizmetleri de bulunmaktadır.

Türkiye’nin evcil hayvan platformu PetSurfer, bu alanda evcil hayvan sahipleriyle (surfer) evcil hayvan bakıcılarını yani host’ları buluşturuyor. Siteye göz atarak sistemin nasıl çalıştığı ve nasıl gelir elde edebileceğiniz hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Az.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.

_118713109_dd197e41-1cc6-4e36-af04-4dec5e571968

4) Sesli Kitap Hazırlayın

Kitap okumayı seviyor, kendinizi iyi bir okuyucu olarak görüyor musunuz? Evet diyorsanız, kitapları sesli dokümanlar haline getirerek ilgili platformlarda satışa sunabilirsiniz.

Audible gibi girişimlerle hakkında daha çok bilgi sahibi olduğumuz bu iş, evinizin konforunda para kazanacağınız yöntemler arasında. Elbette dikkat edilmesi gereken noktalar var.

Mesela kaydedeceğiniz sesin temiz olması, ortamda gürültü bulunmamasına yönelik koşulları sağlamalısınız. Eğer bu iş tam bana göre diyorsanız detayları öğrenerek ilk adımı atabilirsiniz. Amazon’a ait Audible ve Storytel gibi platformları incelemek işinize yarayacaktır.

·         Kimler yapabilir? Gerekli niteliklere sahip olanlar.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

red-dart-center-dartboard-banknotes

Online Para Kazanma Yolları

Yatarak para kazanmak gerçekten mümkün mü, oturduğun yerden para kazanmak nasıl işliyor diyenler için online yöntemleri araştırdık. Ele alacağımız kategori, para yatırmadan para kazanmayı mümkün kılan online yöntemleri de kapsıyor.

1) İnternetten Yatırım Yapın!

İşte en iyi yatarak para kazanma yöntemi! Günümüzde yatırım işlemleri artık bilgisayarlar ve akıllı telefonlar üzerinden her an, her yerden yapılabiliyor. Yani ayaklarınızı uzatarak mobil cihazlarınızdan alım-satım yapabilirsiniz.

Yatırım yaparak gerçekten güzel paralar kazanabilir ve geleceğinizi garanti altına alabilirsiniz. Bir ayda yüzde 100’e yakın artan hisse senetleri gibi enstrümanlar olduğunu gördüğünüzde insanların sadece yatırımla ne kadar çok para kazandığını daha net görebilirsiniz.

Ayrıca yatırım yaparak günlük yüksek kazançlar da elde edilebiliyor. Yatırımcılar, forex ve VİOP piyasalarında kaldıraç avantajıyla parasını kat kat artırıyor. Evinizden hiç çıkmadan ve internet bağlantısı olan her yerde yapabileceğiniz işlemler ile tam olarak “yattığın yerden para kazanmak” eylemini gerçekleştirirsiniz.

Dünya ekonomisinde olup bitenleri takip ederek, yatırım araçlarında yaşanan değişimleri izleyerek ve gelecek için doğru tahminlerde bulunarak işlemlerinizden kazançlı çıkarsınız.

Elbette bu alanda bilgi sahibi olmak ve küçük miktarlarda yatırım ile piyasanın dilini öğrenmek, çok önemli. Burada da çeşitli aracı kurumların ücretsiz eğitim olanaklarından faydalanabilirsiniz.

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

500-tl-yi-unutun-yeni-banknot-sok-edecek_m

2) Kripto Para Madenciliği (Mining) veya Alım-Satım Yapın

Bitcoin, 2008 yılında hayatımıza girdi. 2017 yılında ise 20 bin dolara yaklaşan Bitcoin öncülüğünde çılgın yükselişler kaydeden yüzlerce kripto para ile tanıştık.

2021’de yeniden atağa geçerek 68 bin dolar üzerine çıkan Bitcoin, 2022’de zayıf seyretse de yükseliş beklentileri dikkat çekiyor. Yapılan araştırmalar da yatırımcıların, özellikle Y ve Z kuşağı öncülüğünde kripto paralara ilgisinin arttığını gösteriyor.

Popülaritesi artan kriptolardan para kazanma yolları da dikkat çekiyor. Bazıları kripto kazma yani mining işini tercih ederken bazıları alım-satım yaparak para kazanıyor.

Kripto para kazmak için iyi donanımlı bir bilgisayara ve bilgiye sahip olmak gerekiyor. Alıp satma işiyse tıpkı diğer yatırımlar gibi fiyat değişimlerini ve trendleri takip ederek işlemlerini buna göre yapmayı ifade ediyor.

Bu konunun detaylarını araştırıp, kriptoların parayı bulmak için size uygun olup olmadığını anlayabilirsiniz.

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

1133431-1134995525

3) Satış Ortaklığını (Affiliate Marketing) Deneyin

Satış ortaklığı, internetten kolay ve hızlı bir şekilde para kazanmanın hayalini kuran kişiler için oldukça cezbedici görünen işlerden. Bir işletmenin diğerine gelen her ziyaretçi veya müşteri için ödüllendirme yaptığı performansa dayalı bu pazarlama türünde farklı yöntemler bulunuyor.

Affiliate marketing işine, çiftçi ve avcı olarak ikiye ayrılan yöntemler hakkında detaylı bilgi edinerek ilk adımı atabilirsiniz.

Aynı zamanda yukarıda paylaştığımız satış ortaklığı veren şirketlere başvurabilirsiniz. Türkiye’de satış ve gelir ortaklığı yapabileceğiniz şirketler aracılığıyla birçok farklı kanaldan para kazanabilirsiniz.

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

634784d0-052e-11ee-aa08-4727df20b680

4) Web Sitesi Tasarlayın

Eğer web tasarım konusunda bilginiz varsa çok şanslısınız. Evinizin konforundan hiç ayrılmadan bilgisayar başına geçerek bir site tasarlayın ve keyfinize bakın. Ayrıca gerçekten başarılı işler yaparsanız her ay sadece bir site yaparak tüm ayınızı kurtarabilirsiniz. Elbette bunun için öncesinde gerekli donanıma sahip olmalısınız.

Ancak yazılım ve teknolojiye yatkınsanız, online kurslar aracılığıyla kısa süre içerisinde web sitesi tasarlamayı öğrenebilirsiniz. Büyük tasarım işleri size göre değilse, küçük tasarım işleri yaparak da kazanç elde edebilirsiniz.

Sonuçta ticaretin her gün biraz daha elektronik ortama kaydığı günümüzde, çoğu kişi kendi web sitesini yaptırmak istiyor. Siz de söz konusu trendi lehinize kullanarak talep edenler için web sitesi tasarımı yapabilirsiniz.

·         Kimler yapabilir? Web tasarımı konusunda bilgi sahibi olanlar.

·         Ne kadar kazandırır? Çok.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Hızlı.

1610700243132-tl

5) Blog Açın! Niche Sektörlere Yönelerek Başarı Şansınızı Yükseltin

Günümüzde pek çok kişinin bir blogu var. Neden sizin de olmasın? Ayrıca bu blog sayesinde neden para kazanmayasınız? Eğer yazarlık konusunda iyiyseniz, kendinize niche (niş) bir sektör seçerek bu alanda para kazanabilirsiniz.

Niche alan seçerek çok fazla kategoriye dağılmadan, tek bir noktaya odaklanırsınız. Böylece hem hedef kitlenize hitap eder hem de rekabet ortamınızı azaltırsınız. Örnek vermek gerekirse; bir moda blogu açmak yerine modanın yalnızca bir dalı olan çantalar üzerine bir blog açabilirsiniz.

Böylece çanta hakkında bilgi almak isteyen kişileri moda bloglarına kıyasla kendinize daha çok çekersiniz. Peki, nasıl para kazanacaksınız?

Google tarafından açıklanan blogdan para kazanma yollarına bakarsanız reklamlar, satış ortaklığı pazarlaması, fiziksel veya dijital ürün teklifleri, abonelikler ve koçluk yöntemlerinin olduğunu görürsünüz.

·         Kimler yapabilir? Blog yazabilecek yetkinliğe sahip olanlar.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Yavaş.

1686107960745-dolartl

6) Fikirlerinizi Satın

Gerçekten yaratıcı bir kişilik olabilirsiniz ve bunu paylaşarak para kazanabilirsiniz. Örneğin bir şirket açılacak ve isim ya da slogan düşünülüyor. Bu nedenle başvuru yapılan çeşitli siteler var.

Bu sitelerde aktif olarak fikir ve önerilerinizi paylaşabilirsiniz. Böylece kolaylıkla para kazanabilirsiniz. Yeni bir ürün tasarımı, reklam fikirleri, pazarlama fikirleri konusunda başarılı olarak gerçekten iyi miktarlarda kazanç elde etmek mümkün.

Bu çocuk yılın çırağı seçildi Bu çocuk yılın çırağı seçildi

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

1633068227327-500-tl-yardim-basvurusu-1280-x-720

7) Anketlere Katılın!

Ücretli anketler de yatarak para kazanmak isteyenlerin radarında. Üye olacağınız siteler ve platformlar aracılığıyla çevrimiçi ücretli anketlerden gelir elde etmenin yollarını arayabilirsiniz.

Örneğin Birleşik Krallık genel merkezli pazar araştırması ve anket şirketi YouGov. 2000 yılından bu yana faaliyet gösteren şirkete göre anketlere katılarak para kazanmak mümkün. Satır aralarına gizlenmiş ek koşulların olmadığını belirten şirket, kullanıcıya kazanacağı puanlara göre ücret ödüyor.

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Az.

istockphoto-1063289558-612x612

8) Dropshipping Yapın

Yeni nesil işlerden birisi de dropshipping. Dilimize stoksuz satış olarak geçen dropshipping, yattığınız yerden para kazandıracak bir iş fikri.

Toptancılardan düşük fiyatlara alınan ürünleri,  bireysel veya açık artıma sitelerinde üzerine kâr payı koyarak satmayı ifade eden e-ticaret sistemi, esnekliği ile girişimciyi cezbediyor.

Düşük maliyetli olması, küçük ölçekli başlanabilmesi gibi avantajlara sahip drophipping yönteminde, satmadığınız ürünleri stokta bulundurma zorunluluğunuz yok.

Satıcının ürünlerini alıcıya ulaştırarak bir nevi aracı rolüyle hareket ettiğiniz için kâr marjını kendiniz ayarlıyorsunuz. Bu yeni nesil işte başarı için gereken önerileri de dikkate alarak çok fazla yorulmadan kazanç elde edebilirsiniz.

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

Ekran görüntüsü 2023-08-16 140320

9) Online Eğitim-Kurs ile Para Kazanın

Günümüzde eğitim alanının ne kadar değiştiğinden haberdar mısınız? En basit şekilde açıklayalım; öğrenmek istediğiniz bir konu olduğu zaman hemen Google’a yazıyorsunuz veya videolarla öğreniyorsunuz. İşte bu videoları sizlerde çekebilir ve uzman olduğunuz konularda bilgilerinizi talep edenlerle paylaşarak para kazanabilirsiniz.

Sunacağınız hizmetin ücretinden çalışma saatlerinize kadar her şeye sizin karar verebileceğiniz bu yöntemle, yata yata para kazanabilirsiniz. Bilgilerinizi ve yeteneklerinizi, online eğitim olarak da kurs olarak da sunabilirsiniz.

Bugün hem eğitmenlere hem de kursiyerlere yönelik platformlarda, teknolojiden bilime sanattan mutfağa birçok farklı alan var. Siz de online kurs oluşturarak artırdığınız kursiyer sayısıyla bir nevi pasif olan bu gelirin keyfini sürebilirsiniz.

·         Kimler yapabilir? Eğitim verebilecek herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Orta.

ytl-simgesi

10) İnternette Eleştiri ve Değerlendirme Yapın

Günümüzde artık kişilerin belirli alanlardaki tepkileri direkt olarak online ortamlarda araştırılıyor. Bu durum, zamanını internette ve sosyal medya mecralarında harcamayı sevenlerin işine yarıyor. Çünkü bazı siteler, insanların değerlendirmeleri için ödeme yapıyor.

Örneğin 90 saniyelik müzikleri dinleyip eleştirilerinizi yaparak para kazanmanızı mümkün kılan web siteleri var. Ülkemizde bu şekilde faaliyet gösteren web sitelerini araştırabilir veya yabancı diliniz varsa yurt dışı sitelerden para kazanabilirsiniz.

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

whatsapp-image-2022-04-26-at-14-Ot2V

11) Hobilerinizi Satın

Evde vakit geçirmeyi ve bu vakti hobilerinizle değerlendirmeyi seviyorsanız, yatarak para kazanacak şanslı insanlardansınız. Çok iyi bir ressam, takı tasarımcısı, ev dekorasyonu için süs eşyaları yapan birisi veya el becerisi herhangi bir alanda yüksek kişilerden olabilirsiniz.

Bu hobilerle uğraşmak sizin için eğlenceliyse para kazanmak için de bir engeliniz yok demektir. Hobileriniz sonucunda yarattığınız ürünleri e-ticaret siteleri ya da Instagram üzerinden satarak hobilerinizi paraya dönüştürebilirsiniz.

·         Kimler yapabilir? İsteyen herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

1200x627-ruyada-cok-para-gormek-ne-anlama-gelir-ruyada-cok-para-bulmak-ne-demek-1632817110509

12) Sosyal Medyayı Kullanın

Bütün gününüzü hiç sıkılmadan sosyal medyada geçirebilir misiniz? Bu soruya cevabınız evetse, işte tam size göre bir yöntem. Ama bunun için gerçekten büyük bir kesime hitap eden hesaplarınız olmalı.

Sosyal medyadan para kazanmak için pek çok farklı yöntem var. Bunlardan size uygun olanı ya da olanları seçerek rahat koltuğunuzdan kazanç elde edebilirsiniz.

Instagram, YouTube ve TikTok gibi mecralardan satış, reklam, abonelik gibi gelir yollarını kullanabilirsiniz. Tabi sosyal medyayı aktif bir şekilde kullanma, geniş takipçi sayısına sahip olma gibi özellikleri taşıma şartıyla.

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

enflasyon-artiyor-kagit-para-artiyor-1007717-5

13) Twitch ile Para Kazanın

Son dönemin en popüler yöntemlerinden biri de Twitch üzerinden para kazanmak.

Amazon’un çatışı altındaki Twitch’in kendi tanımı, “oyun, eğlence, spor, müzik ve daha fazlasında içerik kapsayan etkileşimli bir canlı yayın hizmeti” olarak karşımıza çıkıyor.

Canlı yayınlarınız ne kadar çok izleyici getirirse o kadar çok para kazanılabiliyor ki bazıları Twitch kanallarından her ay binlerce dolar gelir elde ediyor.

Popülaritesi giderek artan Twitch’ten platformun iştiraki ya da partneri olarak para kazanılabiliyor. Burada marka sponsorluğu, bağışlar, affiliate marketing, ürün satışı, patreon, abonelikler, reklam geliri gibi yöntemler tercih ediliyor.

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

asgari-ucretli-calisansar-dikkat-son-dakika-duyuruldu-artik-asgari-ucrete-boyle-zam-yapilmayacak-DWxQ

14) Kendi Tasarımlarınızı Satın!

Eğer tasarım gibi konulara yeteneğiniz varsa bunları göstereceğiniz ürünler yapıp satabilirsiniz. Kişiye özel hediye sektörünün iyice geliştiği şu zamanlarda, tasarımlarınız hak ettiği değeri bulacaktır.

Yapmanız gereken tshirt, sweatshirt veya kupa üzerine tasarımlarınızı yerleştirmek. Elbette tasarım uygulanacak ürünler bunlarla sınırlı değil. Aklınıza gelebilecek herhangi bir ürüne, tasarımlarınızla yeniden hayat verebilirsiniz. Ya da el emeği göz nuru kazaklar, eşarplar, takılar, çantalar…

Benzer ürünleri satışa çıkarabilirsiniz. Oturduğun yerden para kazanabileceğiniz bu işle, güzel miktarda gelir elde edebilirsiniz.

Bu konuda akla gelen ilk platform ise Etsy’dir. El yapımı ve tasarım ürünlerin satıldığı küresel platform, işin detayları hakkında size fikir verecektir.

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

kapak_033112

15) Bakış Açınızı Paraya Dönüştürün!

İyi bir fotoğrafçı gözüne sahipseniz ve görüntü yakalamayı seviyorsanız, bu iş tam size göre. Günümüzde sayısız farklı internet sitesi var ve bunlar içeriklerinde kullanacak kaliteli fotoğraflara ihtiyaç duyuyor.

Ülkemizde de bu durum, ciddi bir ihtiyaç doğuruyor. Çünkü kaliteli görsel bulmak çok zor. Örneğin İstanbul için arama yaptınız. Karşınıza hep aynı görsellerin çıktığını ve birçoğunun küçük boyutlu ya da kalitesiz olduğunu rahatlıkla görebilirsiniz.

İşte bu noktada açığı lehinize çevirip stok fotoğrafçılık yapmanızı öneriyoruz.

Lisansları ve telif hakları bulunan, belli konularda çekilen fotoğraflarla oturduğunuz yerden para kazanabilirsiniz. Fotoğraflarınızı yayınlamak için iStockPhotos, Dreamstime, Shutterstock ve Getty Images gibi web sitelerine bakabilirsiniz.

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.

kaynagi-belirsiz-para-girisinde-rekor-931209-5

16) Oyun Oynayın!

Bu yöntem yatarak para kazanmak ifadesi için oldukça uygun. Çünkü oynaya oynaya para kazanıyorsunuz. Hem rahatlatacak hem de para kazandıracak bu yöntemi ilgili birçok farklı siteden kullanabilirsiniz.

Cash Crate, Appcent, Applike ve AppNana, video oyunları oynamak için saatte en az 10 dolar civarında ödeyen sitelerden bazıları. Sadece oturun, rahatlayın ve biraz eğlenerek ne kadar kazanabileceğinizi görün!

·         Kimler yapabilir? Herkes.

·         Ne kadar kazandırır? Değişken.

·         Ne kadar hızlı ek gelir elde edilir? Değişken.