YKS yerleştirme sonuçları 2023 son dakika ÖSYM tarafından açıklandı. Milyonlarca adayın merakla beklediği YKS tercih sonuçları duyurusu geldi. Adaylar, TC kimlik no ve aday şifresi ile hangi üniversite ve programa yerleştiğini görüntüleyebilecek. Ayrıca üniversite kayıt tarihleri de belli oldu. Buna göre tercih sonucuna göre bir üniversite ve programa yerleşen öğrenciler 28 Ağustos-1 Eylül tarihleri arasında kayıtlarını gerçekleştirecek. Herhangi bir üniversiteye yerleşemeyen adaylar için ek tercih maratonu başlayacak. YKS tercih sonuçları ekranında adaylar yerleştikleri üniversitenin adı, bölüm, tercih sırası, yerleştirilme sırası ve puan türünü görüntüleyebilirler. YKS tercih sonuçlarının açıklanmasıyla adaylar hızlı sorgulama yapmak istiyor. Sistemde zaman zaman yoğunluk yaşanırken adaylar üniversite yerleştirme sonuçlarını mobil uygulama ile daha kolay öğrenebilirler. Peki YKS tercih sonuçları nasıl sorgulanır? İşte, 19 Ağustos cumartesi sonuc.osym.gov.tr YKS tercih sonuçları ekranı

YKS tercih sonuçları açıklandı. Üniversite sınavının ardından adaylar için tercih süreci 9 Ağustos günü sona erdi. ÖSYM tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından YKS 2023 yerleştirme sonuçları sonuc.osym.gov.tr üzerinden erişime açıldı. Adaylar YKS tercih ve yerleştirme sonuçlarını ÖSYM sonuç açıklama sistemi ekranından T.C. kimlik numarası ve şifreleri ile öğrenebilecek. YKS tercih sonuçları ekranında “Bir yükseköğretim programına yerleştirilemediniz” sonucunu gören adaylar herhangi bir üniversiteye kayıt yaptıramayacak. Tercih sonuçlarına göre istediği üniversite ve bölüme yerleşemeyen öğrenciler için de YKS ek yerleştirme süreci gerçekleştirilecek. Peki YKS tercih sonuçları nasıl öğrenilir? İşte Üniversite yerleştirme sonucu sorgulama ekranı 2023...

YKS 2023 TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI

YKS 2023 TERCİH SONUÇLARI AÇIKLANDI

MEB'den Yeni Sınav Düzenlemesi MEB'den Yeni Sınav Düzenlemesi

2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sonuçlarına göre adaylardan alınan tercihler doğrultusunda, 2023-YKS yükseköğretim programlarına merkezi yerleştirme işlemleri tamamlandı

SONUÇ EKRANI İÇİN TIKLAYIN (Sonuçlar açıklanınca aktif olacaktır)

2022 TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANMIŞTI

2022 TERCİH SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANMIŞTI?

Geçtiğimiz yıl tercih sonuçları, tercih işlemleri sona erdikten 10 (on) gün sonra erişime açılmıştı. 2023 YKS yerleştirme sonuçlarının bu hafta açıklanması bekleniyor. ÖSYM sonuç sisteminde yoğunluk oluşmaması için yerleştirme sonuçlarını sabah erken saatlerde veya gece geç saatlerde erişime açıyor.

YKS TERCİH SONUCU 2023 SORGULAMA EKRANI

YKS TERCİH SONUCU 2023 SORGULAMA EKRANI

YKS tercih sonuçları, sonuc.osym.gov.tr adresi üzerinden paylaşılacak. YKS tercih sonuçları resmi internet sayfasına yüklendikten sonra ÖSYM’nin sosyal medya hesabından sonuçların açıklandığı duyurusu yayınlanacak ve sorgulama bağlantısı duyuruda yer alacak.

YKS tercih sonucu ekranına giriş yaptıktan sonra adaylar, T.C. kimlik numarası ve ardından aday şifresini yazdıktan sonra “Gönder” ifadesine tıklayarak sonuçları görüntüleyebilecek.
Ancak heyecanlanan bazı adaylar şifrelerini unuttuğundan bu durumda adayların tekrar şifre edinmeleri gerekmektedir. YKS tercih sonuçları aday şifresi olmadan sorgulanmamaktadır.

AÇIKLANDI YKS TERCİH SONUÇLARI (Sonuc.osym.gov.tryi TIKLA HEMEN ÖĞREN) Üniversite yerleştirme sonuçları son dakika erişime açıldı Yükseköğretim Kurumları tercih sonucu ekranı

Ancak YKS tercih sonuçlarının daha hızlı sorgulanma yöntemi bulunmaktadır. Lise mezunu adaylar telefonlarının mobil marketlerine giriş yaparak ÖSYM’nin Aday İşlemleri Sistemini telefonlarına kurarak şifre ile zaman kaybetmeden sonuç ekranına ulaşabilir.

2023 YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN

2023 YKS EK TERCİHLER NE ZAMAN?

YKS tercih sonuçlarına göre bir programa kayıt hakkı kazanan öğrencilerin kayıt işlemleri 28 Ağustos-1 Eylül 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Üniversite elektronik kayıtları ise 28-30 Ağustos 2023 günleri arasında yapılacak. YKS ek tercih işlemlerinin de üniversite kayıt işlemlerinin ardından başlaması bekleniyor.