Bursa ve İnegöl'de Bugün Hava Nasıl Olacak? Bursa ve İnegöl'de Bugün Hava Nasıl Olacak?

Bursa'da Kestel, İnegöl ve Yenişehir'in kesişim noktasındaki Sungurpaşa bölgesine yapılması planlanan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) projesine tepkiler yükseliyor. Mobiliyum Yönetim Kurulu Başkanı Talha Timur Han, projenin tarım arazilerine zarar vereceğini ve büyük bir felakete yol açabileceğini belirtti.

"Marmara bölgesinde yer alıyoruz ve otomotiv yan sanayi, gıda, tarım gibi birçok sektörde faaliyet gösteren İnegöl'de, maalesef yer bulamadıkları için başka yerlere giden firmalar var. İnegöl’ün ekonomisi sadece mobilya üzerine değil, farklı sektörlerde de gelişebilir. Mobilyacılık sektörü, daha kaliteli üretimlerle desteklenebilir.

2016, 2017 ve 2018 yıllarında 24 saat çalışabilecek fabrikaların 8 ya da 6 saat çalışmasını eleştirmiştim ve hâlâ bu görüşü savunuyorum. İnegöl, tarım alanları ve ovalarıyla bu sektörlerin gelişmesine müsaittir. Ne yazık ki son 2-3 yıldır tarım fuarları konuşamaz olduk. Tarım OSB alanları ve soğuk hava depolarına ihtiyaç var. Avrupa, 50 yıl sonrasını planlarken, biz de İnegöl’ün 3-5 yıl sonrasını planlamalıyız.

Bugünden sonra seçimlerin bitmesiyle Türkiye'nin ve İnegöl'ün geleceğini belirlemek için ortak katılımlı toplantılar yapmamız gerekiyor. İnegöl’ün ihtiyaçlarına odaklanmalıyız. Bu, mobilyacılığın yanı sıra nitelikli tarımın geliştirilmesini de içermelidir. Tarımdan faydalı gelir elde edebiliriz. Eğer altyapı eksiklerimiz varsa bunları çözmeliyiz.

İnegöl, soğuk hava deposuna ihtiyaç duyuyorsa, bu ihtiyacı karşılamalıyız. Henüz Hamza Bey, Cerrah ve diğer OSB alanları dolmadan yeni alanların açılmasına karşıyım. Verimli arazilere yazık edilmemeli. İnegöl'de sanayi sorunlarını artırmanın anlamı yok.

Sungurpaşa'nın alt tarafına kurulacak olan OSB'ye de karşıyım. Yeşil alanların sanayiye dönüşmesinden utanıyorum. STK'lar, belediye, halk ve basın olarak bu duruma karşı tepki göstermeliyiz. Diğer illerde neden verimsiz topraklar kullanılıyor da İnegöl'de kullanılmıyor, bunu sorgulamalıyız.

İnegöl'ün kahramanları gidip dağları taşları kırarak fabrika yaptı. Ancak diğer iller düz arazilerde OSB’ler kuruyor. Bu zorluklardan geçerken, diğer iller neden aynı zorluklarla karşılaşmıyor? Bunu sorgulamalıyız.

İnegöl halkı ve çevre halkı bu duruma ses çıkarmalıdır. Muğla'da köylüler, ormanlarını korumak için mücadele etti. Biz de İnegöl'ü korumalıyız."

Talha Timur Han, Bursa'daki yeşil alanların sanayiye dönüşmesinden rahatsız olduğunu ifade etti. Bu konuda halk, STK'lar ve belediyenin birlikte hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Kaynak: Haber Merkezi