Uluslararası Suç ve Ceza Film Festivali, bu yıl 13. kez sinema severlerle buluşuyor. 16 Kasım 2023 tarihinde gerçekleşecek açılış töreni ile başlayacak festival, sinema dünyasının önemli isimlerini ve hukuk alanındaki uzmanları bir araya getirecek. Pınar Altuğ Atacan ve Hakan Bilgin'in sunumları eşliğinde gerçekleşecek açılışa; festivalin jüri üyeleri, sanatçılar, yabancı ülke temsilcileri, idari protokol ve festival destekçileri katılacak. Açılış gecesi, aynı zamanda 2023 yılı "Onur Ödülleri"ne de sahiplerini bulacak.

Dünya Sinemasından Suç ve Ceza Temalı Filmler Festival kapsamında dünyanın dört bir yanından suç ve ceza temalı belgeseller, kısa ve uzun metraj filmler izleyicilerle buluşacak. Bu etkinlik, sinema ile hukukun kesişim noktasında ilgi çekici bir platform sunuyor.

Film Gösterimleri ve Akademik Program Film gösterimleri 17-23 Kasım 2023 tarihleri arasında gerçekleşecek ve Atlas 1948 Sineması, Kadıköy Sineması ve İBB Beyoğlu Sineması'nda izleyiciyle buluşacak. Festivalin akademik programı ise her yıl olduğu gibi İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde gerçekleşecek. Bu yılki akademik programın odak noktası ise ifade özgürlüğü.

"Transformers: Canavarların Yükselişi" filmi Tivibu'da izleyici ile buluşacak "Transformers: Canavarların Yükselişi" filmi Tivibu'da izleyici ile buluşacak

Açılış Filmi: "Alev Sönmeden Önce" Açılış töreninde izleyiciyle buluşacak olan film ise yönetmen Mehdi Fikri'nin 'Alev Sönmeden Önce-After The Fire' adlı yapımı olacak.

Yarışma ve Biletler Festivalde Altın Terazi Uzun Metraj Film Yarışması’nda 9 film, Altın Terazi Kısa Metraj Kurmaca Film Yarışması’nda 10 film, Altın Terazi Kısa Metraj Belgesel Yarışmasında 10 film yarışacak. 'Adalet Terazisi' bölümünde ise dünya sinemasının seçkin örneklerinden 14 film yer alıyor.

Festival boyunca tam biletler gündüz (11.30 - 13.30) seanslarında 40 TL, akşam (16.30 - 19.00 - 21.30) seanslarında 60 TL olarak belirlendi. Öğrenciler ise festival boyunca tüm seanslar için sadece 20 TL'ye bilet alabilecekler.