Uçakların Arkasındaki Beyaz İzler Nasıl Oluşur?

Gökyüzüne baktığımızda, bazı uçakların arkalarında beyaz bir iz bıraktığını görürüz. Bu izler, teknik olarak 'kontrailer' olarak adlandırılır ve birçok insan tarafından yanlış anlaşılmaktadır.

Genc Gazete Ucak Jet Uçakların Arkasında Neden Bulut (9)

Yüksek İrtifada Hava Koşulları

Bir bulutun oluşabilmesi için, havanın, yeryüzünden buharlaşan suyu absorbe edemeyecek kadar düşük sıcaklık ve basınçta olması gereklidir. Yerden 10 bin metreden fazla yükseklikte uçan yolcu ve savaş uçaklarının uçtuğu bu yükseklikte normal şartlarda hava çok temizdir, hiç toz yoktur, yani bir bulutun oluşması için gereken şartlardan biri eksiktir.

Genc Gazete Ucak Jet Uçakların Arkasında Neden Bulut (10)

Jet Motorlarının Çalışma Prensibi

Bilindiği gibi jet uçaklarının motorları, ön taraflarından havayı alarak, yakıt ile yakar ve işlev tamamlandıktan sonra, arka taraflarındaki küçük çaptaki egzozdan büyük bir basınç ile dışarı verirler.

Genc Gazete Ucak Jet Uçakların Arkasında Neden Bulut (3)

Bu motorların aldıkları hava ile birlikte giren su buharı, motorun içinde daha da yoğun hale gelerek dışarıdaki çok soğuk havanın üzerine püskürtülür. Buna teknik dilde 'sublime' olma olayı denir. Yani buhar halindeki suyun, sıvı hale geçmeden, doğrudan donması, buz haline geçmesidir.

Genc Gazete Ucak Jet Uçakların Arkasında Neden Bulut (5)

Aslında uçakların arkalarında bıraktıkları bulut, insan yapısı bir buluttan başka bir şey değildir. Soğuk havada verdiğimiz nefes havada nasıl buharlaşıyorsa onun gibi bir şeydir.

Genc Gazete Ucak Jet Uçakların Arkasında Neden Bulut (8)

Toz Parçacıklarının Rolü

Deniz seviyesinde, yüksek sıcaklık ve basınçta buharlaşan suyu hava kolayca absorbe eder. Yükseklik arttıkça, hava sıcaklığı ve basınç düştükçe, hava artık su buharını içine alamaz hale gelir. Ancak bulutun oluşması için bir üçüncü şart daha vardı, yani toz parçacıkları.

İşte burada toz parçacıklarının görevini, uçağın motorlarından egzost olarak çıkan yakıt parçacıkları yerine getirir. Bu sayede bir bulutun oluşması için üç şart da yerine getirilmiş olur ve motorların gerisinde uzun, ince bir bulut oluşur.

Genc Gazete Ucak Jet Uçakların Arkasında Neden Bulut (7)

Alçak İrtifada Uçuş

Esasında alçak irtifada uçan uçaklarda da aynı şey oluşur, motorlardan su buharı salınır ama düşük ısı, nem miktarı, rüzgar yönü gibi etkenler tam oluşmadığı için uçakların arkasında beyaz bulut oluşmaz. İlave edelim ki, bu olayda uçağın ve motorlarının cinsi ve kapasitesinin bulut oluşumunda hiçbir etkisi yoktur.

Genc Gazete Ucak Jet Uçakların Arkasında Neden Bulut (2)

Kaynak: Haber Merkezi