Geçtiğimiz hafta Resmi Gazete’de ilan edilen 5 lira değerindeki madeni paranın tedavüle çıkarılması tebliği, Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü tarafından hızlıca çalışma takvimine alındı. Basım işlemleri kısa süre içerisinde tamamlanırken madeni 5 TL’lerin piyasaya çıkış tarihi de belirlendi.

Bu özel madeni 5 TL’lerin tasarımı, ön yüzde dış halkada 8 köşeli Selçuklu yıldızı motifi ve orta bölümde “Türkiye Yüzyılı” logosu ile benzerlik taşıyor. Arka yüzünde ise Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün rölyefi ve çevresinde “Türkiye Cumhuriyeti” yazısı yer alıyor.

Darphane ve Damga Matbaası Genel Müdürlüğü, ilk etapta 450 milyon adet basım yapmayı planlıyor. Geçtiğimiz yıl içerisinde 100. yıl logosu ile basılan hatıra parasını 100 milyon adet olarak piyasaya sürmüştü. Darphane tarafından basımı tamamlanan madeni 5 TL’leri dağıtıma hazırlayan Merkez Bankası, bayramdan sonraki hafta içerisinde şubeler aracılığıyla piyasaya sürümü gerçekleştirecek. Ayrıca, madeni 5 TL talebi olan işletmeler veya kuruluşlar, bayramdan sonraki hafta itibariyle illerinde bulunan Merkez Bankası şubelerinden taleplerini karşılayabilecekler.

Kaynak: www.hurriyet.com.tr